Opertiva AB
559151-7981Aktiebolagreg. 2018
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
662 tkr
Resultat efter fin. poster
−363 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kortvingevägen 2, 141 37 Huddinge
Postadress
c/o Nuhi Shala, Kortvingevägen 2, 141 37 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska erbjuda konsulttjänster inom IT och systemutveckling samt äga och förvalta värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 22 tkr | −5 tkr | – |
| 2019 | 90 tkr | 4 tkr | 50 tkr |
| 2020 | 801 tkr | 521 tkr | 459 tkr |
| 2021 | 1 538 tkr | 609 tkr | 542 tkr |
| 2022 | 1 792 tkr | 812 tkr | 756 tkr |
| 2023 | 2 154 tkr | 902 tkr | 1 191 tkr |
| 2024 | 2 257 tkr | 680 tkr | 1 429 tkr |
| 2025 | 662 tkr | −363 tkr | 707 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,9 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −54,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −70,7 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 662 | 2 257 | 2 154 | 1 792 | 1 538 | 801 | 90 | 22 |
| Rörelseintäkter | 662 | 2 257 | 2 154 | 1 792 | 1 538 | 801 | 90 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 121 | 199 | 155 | 130 | 79 | 18 | 1 | – |
| Personalkostnader | 882 | 1 396 | 1 102 | 849 | 850 | 261 | 85 | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 8 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 025 | 1 603 | 1 257 | 979 | 929 | 280 | 86 | – |
| Rörelseresultat | −363 | 654 | 897 | 813 | 609 | 521 | 4 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 29 | 8 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 3 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | 26 | 5 | −1 | −0 | −0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −363 | 680 | 902 | 812 | 609 | 521 | 4 | −5 |
| Resultat före skatt | −363 | 680 | 902 | 812 | 609 | 521 | 4 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 141 | 187 | 168 | 126 | 112 | 0 | – |
| Årets resultat | −363 | 539 | 715 | 644 | 483 | 409 | 4 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 42 | 28 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 42 | 28 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 532 | 570 | 646 | 594 | 547 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 656 | 735 | 693 | 594 | 547 | 0 | – |
| Kassa och bank | 943 | 1 431 | 1 112 | 748 | 592 | 248 | 125 | – |
| Omsättningstillgångar | 954 | 2 087 | 1 847 | 1 441 | 1 186 | 794 | 125 | – |
| Summa tillgångar | 996 | 2 116 | 1 847 | 1 441 | 1 186 | 794 | 125 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 019 | 841 | 426 | 62 | 9 | 0 | −4 | – |
| Fritt eget kapital | 657 | 1 379 | 1 141 | 706 | 492 | 409 | 0 | – |
| Eget kapital | 707 | 1 429 | 1 191 | 756 | 542 | 459 | 50 | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 2 | 0 | 6 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 63 | 113 | 147 | 212 | 238 | 112 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 290 | 686 | 656 | 685 | 644 | 335 | 75 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 996 | 2 116 | 1 847 | 1 441 | 1 186 | 794 | 125 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 360 | 300 | 280 | 430 | 400 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,9 % | 67,6 % | 64,5 % | 52,5 % | 45,7 % | 57,8 % | 40,1 % | – |
| Kassalikviditet | 330 % | 304 % | 282 % | 210 % | 184 % | 237 % | 167 % | – |
| Rörelsemarginal | −54,9 % | 29 % | 41,6 % | 45,4 % | 39,6 % | 65 % | 4,7 % | – |
| Vinstmarginal | −54,8 % | 30,1 % | 41,9 % | 45,3 % | 39,6 % | 65 % | 4,7 % | −21,8 % |
| Omsättningstillväxt | −70,7 % | 4,8 % | 20,2 % | 16,5 % | 92 % | 790,2 % | 312,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −51,3 % | 37,7 % | 60 % | 85,3 % | 89,1 % | 89,1 % | 8,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 662 tkr | 2 257 tkr | 1 077 tkr | 1 792 tkr | 1 538 tkr | 801 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −363 tkr | 539 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −363 tkr | 539 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −539 tkr | −715 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 539 tkr | 715 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 360 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 707 tkr | 1 429 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −363 tkr | 539 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 360 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 657 tkr | 1 379 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 657 tkr | 1 019 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 360 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 124 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 42 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 72 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 30 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 36 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 8 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 224 tkr | 571 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Opertiva ABHuvudarbetsställe
Kortvingevägen 2, 141 37 Huddinge
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559151-7981
Registreringsdatum
8 mars 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.