Optimal Fitness Umeå AB
556879-4837Aktiebolagreg. 2012
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
38 tkr
Resultat efter fin. poster
15 tkr
Soliditet
−135 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nyponvägen 11 D, 904 35 Umeå
Postadress
c/o Rookie Vestin, Nyponvägen 11 D, 904 35 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom kost och träning mot privatpersoner och företag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 973 tkr | −52 tkr | – |
| 2017 | 578 tkr | −450 tkr | – |
| 2018 | 914 tkr | 324 tkr | 191 tkr |
| 2019 | 1 062 tkr | −153 tkr | 61 tkr |
| 2020 | 18 tkr | −174 tkr | −25 tkr |
| 2021 | 30 tkr | −277 tkr | −19 tkr |
| 2022 | 22 tkr | −11 tkr | −31 tkr |
| 2023 | 28 tkr | −11 tkr | −42 tkr |
| 2024 | 44 tkr | 14 tkr | −27 tkr |
| 2025 | 38 tkr | 15 tkr | −13 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −134,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 39,5 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −13,6 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 38 | 44 | 28 | 22 | 30 | 18 | 1 062 | 914 | 578 | 973 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 14 | – | – | 0 | 0 | 16 | 4 | – | – |
| Rörelseintäkter | 38 | 58 | 28 | 22 | 30 | 18 | 1 078 | 918 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 120 | 89 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 42 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 22 | 42 | 34 | 28 | 85 | 96 | 711 | 462 | – | – |
| Personalkostnader | 1 | 1 | 5 | 6 | 12 | 39 | 121 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 20 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 264 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 23 | 43 | 38 | 34 | 97 | 177 | 1 217 | 571 | – | – |
| Rörelseresultat | 15 | 15 | −10 | −11 | −67 | −160 | −139 | 347 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 8 | 14 | 14 | 22 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −1 | −0 | −210 | −14 | −14 | −22 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 15 | 14 | −11 | −11 | −277 | −174 | −153 | 324 | −450 | −52 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 23 | −23 | – | – |
| Resultat före skatt | 15 | 14 | −11 | −11 | −277 | −174 | −130 | 301 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | 0 | 15 | – | – |
| Årets resultat | 15 | 14 | −11 | −11 | −277 | −174 | −130 | 286 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 334 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 130 | 130 | 130 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 130 | 130 | 464 | – | – |
| Varulager | – | – | – | – | – | 0 | 40 | 55 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 56 | 184 | 257 | – | – |
| Kassa och bank | 9 | 10 | 7 | 5 | 1 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 | 10 | 8 | 5 | 4 | 56 | 224 | 312 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 | 10 | 8 | 5 | 4 | 186 | 354 | 776 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −77 | −92 | −81 | −69 | 208 | 11 | 141 | −145 | – | – |
| Fritt eget kapital | −63 | −77 | −92 | −81 | −69 | −75 | 11 | 141 | – | – |
| Eget kapital | −13 | −27 | −42 | −31 | −19 | −25 | 61 | 191 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 23 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 1 | – | – | – | 0 | 77 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 22 | 38 | 50 | 35 | 23 | 211 | 293 | 562 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 | 10 | 8 | 5 | 4 | 186 | 354 | 776 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 0.1 | 0.1 | 0.1 | 0.1 | 1.5 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −134,6 % | −269,5 % | −521,9 % | −664,4 % | −516 % | −13,3 % | 17,2 % | 27 % | – | – |
| Kassalikviditet | 43 % | 27 % | 16 % | 13 % | 16 % | 27 % | 63 % | 46 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 39,7 % | 34,7 % | −36,9 % | −51,3 % | −223,7 % | −886,6 % | −13,1 % | 37,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 39,5 % | 31,8 % | −39,3 % | −50 % | −923,3 % | −966,7 % | −14,4 % | 35,4 % | −77,9 % | −5,3 % |
| Omsättningstillväxt | −13,6 % | 57,1 % | 27,3 % | −26,7 % | 66,7 % | −98,3 % | 16,2 % | 58,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −115,7 % | −52,6 % | 26,2 % | 37,3 % | 1 432,1 % | 703,1 % | −214,2 % | 149,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 38 tkr | 44 tkr | 280 tkr | 220 tkr | 300 tkr | 180 tkr | 708 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 15 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 15 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −14 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 14 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −13 tkr | −27 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 15 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −63 tkr | −77 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −63 tkr | −77 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 | 222 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 16 tkr | 29 tkr |
| Stallda sakerheter | – | 0 |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Optimal Fitness Umeå ABHuvudarbetsställe
Nyponvägen 11 D, 904 35 Umeå
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556879-4837
Registreringsdatum
2 januari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.631 – Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
- SNI 93.130 – Drift av gymanläggningar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.