Optimal Fysik Christer Söderberg AB
559157-7167Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 939 tkr
Resultat efter fin. poster
513 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Geijersvägen 15, 112 44 Stockholm
Postadress
Geijersvägen 15, 112 44 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall erbjuda rehabilitering så som naprapati och fysioterapi och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 77 tkr |
| 2021 | 2 046 tkr | 1 167 tkr | 973 tkr |
| 2022 | 2 448 tkr | 154 tkr | 276 tkr |
| 2023 | 2 764 tkr | 434 tkr | 417 tkr |
| 2024 | 2 914 tkr | 639 tkr | 657 tkr |
| 2025 | 2 939 tkr | 513 tkr | 710 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,3 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 17,5 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 0,9 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 939 | 2 914 | 2 764 | 2 448 | 2 046 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 111 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 2 939 | 2 914 | 2 764 | 2 559 | 2 046 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 324 | 167 | 185 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 120 | 110 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 607 | 673 | 863 | 1 129 | 602 | 0 |
| Personalkostnader | 1 337 | 1 270 | 1 101 | 985 | 22 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 160 | 165 | 169 | 169 | 145 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 427 | 2 276 | 2 317 | 2 403 | 879 | 0 |
| Rörelseresultat | 512 | 638 | 447 | 156 | 1 167 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 13 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 1 | 1 | −13 | −1 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 513 | 639 | 434 | 154 | 1 167 | 0 |
| Resultat före skatt | 513 | 639 | 434 | 154 | 1 167 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 111 | 133 | 94 | 39 | 244 | 0 |
| Årets resultat | 402 | 506 | 341 | 115 | 923 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 18 | 178 | 344 | 513 | 682 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 18 | 178 | 344 | 513 | 682 | 0 |
| Kundfordringar | 55 | 0 | 12 | 106 | 25 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 292 | 254 | 130 | 125 | 468 | 77 |
| Kassa och bank | 552 | 463 | 373 | 224 | 301 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 844 | 716 | 503 | 350 | 769 | 77 |
| Summa tillgångar | 863 | 895 | 847 | 862 | 1 451 | 77 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 257 | 101 | 26 | 111 | 0 | 27 |
| Fritt eget kapital | 660 | 607 | 367 | 226 | 923 | 27 |
| Eget kapital | 710 | 657 | 417 | 276 | 973 | 77 |
| Leverantörsskulder | 27 | 38 | 54 | 43 | 116 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 284 | 244 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 153 | 238 | 430 | 586 | 478 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 863 | 895 | 847 | 862 | 1 451 | 77 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 350 | 350 | 266 | 200 | 625 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,3 % | 73,5 % | 49,2 % | 32 % | 67,1 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 552 % | 302 % | 117 % | 60 % | 161 % | – |
| Rörelsemarginal | 17,4 % | 21,9 % | 16,2 % | 6,4 % | 57 % | – |
| Vinstmarginal | 17,5 % | 21,9 % | 15,7 % | 6,3 % | 57 % | – |
| Omsättningstillväxt | 0,9 % | 5,4 % | 12,9 % | 19,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 56,7 % | 77,1 % | 81,7 % | 41,7 % | 94,9 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | 2 939 tkr | 2 914 tkr | 2 764 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 402 tkr | 506 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 402 tkr | 506 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −506 tkr | −341 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 506 tkr | 341 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 350 tkr | 266 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 710 tkr | 657 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 402 tkr | 506 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 350 tkr | 266 tkr |
| Forslag disposition | 660 tkr | 607 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 310 tkr | 257 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 50 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 18 tkr | 178 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 828 tkr | 828 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 809 tkr | 649 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 160 tkr | 165 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 187 tkr | 223 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 111 tkr | 185 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Optimal Fysik Christer Söderberg ABHuvudarbetsställe
Geijersvägen 15, 112 44 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559157-7167
Registreringsdatum
2 maj 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.