Optimal Hudvård Jönköping AB
556798-6988Aktiebolagreg. 2010
Jönköping, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
628 tkr
Resultat efter fin. poster
−8 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Albert Engströms Väg 4 B, 554 48 Jönköping
Postadress
Albert Engströms Väg 4 B, 554 48 Jönköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva hud- och skönhetsvård med tillhörande försäljning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 455 tkr | 40 tkr | 52 tkr |
| 2020 | 499 tkr | 42 tkr | 84 tkr |
| 2021 | 551 tkr | 39 tkr | 114 tkr |
| 2022 | 681 tkr | 7 tkr | 119 tkr |
| 2023 | 622 tkr | 13 tkr | 129 tkr |
| 2024 | 694 tkr | −11 tkr | 119 tkr |
| 2025 | 732 tkr | −3 tkr | 116 tkr |
| 2026 | 628 tkr | −8 tkr | 108 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,1 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal −1,2 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −14,2 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 628 | 732 | 694 | 622 | 681 | 551 | 499 | 455 |
| Förändring av lager | −12 | −2 | 9 | −6 | 9 | 31 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | – | – | 0 | 18 | 22 | 0 |
| Rörelseintäkter | 617 | 730 | 703 | 617 | 690 | 600 | 522 | 455 |
| Råvaror och förnödenheter | 93 | 123 | 137 | 92 | 114 | 96 | 45 | 80 |
| Övriga externa kostnader | 245 | 238 | 232 | 254 | 287 | 255 | 260 | 219 |
| Personalkostnader | 282 | 352 | 324 | 236 | 260 | 192 | 172 | 116 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 20 | 22 | 22 | 22 | 16 | 2 | 0 |
| Rörelsekostnader | 625 | 733 | 714 | 603 | 683 | 560 | 478 | 415 |
| Rörelseresultat | −8 | −3 | −11 | 13 | 7 | 40 | 43 | 40 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | −1 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −3 | −11 | 13 | 7 | 39 | 42 | 40 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | −1 | 0 |
| Resultat före skatt | −8 | −3 | −11 | 13 | 7 | 39 | 41 | 40 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 3 | 2 | 9 | 9 | 4 |
| Årets resultat | −8 | −3 | −11 | 10 | 5 | 31 | 32 | 36 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 5 | 25 | 47 | 69 | 91 | 54 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 | 25 | 47 | 69 | 91 | 54 | 0 |
| Varulager | 63 | 76 | 78 | 69 | 74 | 66 | 34 | 34 |
| Kundfordringar | 8 | 2 | 35 | 6 | 11 | 7 | 4 | 17 |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 22 | 51 | 10 | 20 | 8 | 11 | 25 |
| Kassa och bank | 66 | 73 | 23 | 54 | 27 | 30 | 68 | 51 |
| Omsättningstillgångar | 157 | 171 | 152 | 132 | 121 | 103 | 113 | 110 |
| Summa tillgångar | 157 | 176 | 177 | 179 | 189 | 194 | 167 | 110 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 91 | 94 | 104 | 19 | 14 | −16 | −48 | −83 |
| Fritt eget kapital | 83 | 91 | 94 | 29 | 19 | 14 | −16 | −48 |
| Eget kapital | 108 | 116 | 119 | 129 | 119 | 114 | 84 | 52 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 36 | 36 | 0 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 48 | 59 | 58 | 50 | 70 | 44 | 48 | 58 |
| Summa eget kapital och skulder | 157 | 176 | 177 | 179 | 189 | 194 | 167 | 110 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,1 % | 65,9 % | 67,1 % | 72 % | 62,8 % | 59 % | 50,2 % | 47,4 % |
| Kassalikviditet | 193 % | 160 % | 128 % | 128 % | 66 % | 86 % | 165 % | 131 % |
| Rörelsemarginal | −1,2 % | −0,4 % | −1,5 % | 2,1 % | 1 % | 7,2 % | 8,6 % | 8,9 % |
| Vinstmarginal | −1,2 % | −0,4 % | −1,5 % | 2,1 % | 1 % | 7,2 % | 8,4 % | 8,7 % |
| Omsättningstillväxt | −14,2 % | 5,5 % | 11,6 % | −8,6 % | 23,6 % | 10,3 % | 9,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −7,1 % | −2,3 % | −8,9 % | 7,9 % | 3,8 % | 26,7 % | 37,7 % | 68,2 % |
| Omsättning per anställd | 628 tkr | 732 tkr | 694 tkr | 622 tkr | 681 tkr | 551 tkr | 499 tkr | 455 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −8 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −8 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | −11 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 56 tkr | 56 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 56 tkr | 56 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 9 tkr |
| Forskott fran kunder | 12 tkr | 15 tkr |
| Forslag disposition | 83 tkr | 91 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 83 tkr | 91 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 53 tkr | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 53 tkr | 48 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 11 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 63 tkr | 76 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 37 tkr | 45 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 500 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Optimal Hudvård Jönköping ABHuvudarbetsställe
Albert Engströms Väg 4 B, 554 48 Jönköping
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556798-6988
Registreringsdatum
4 januari 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- SNI 47.751 – Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.