Optimile AB
559225-5607Aktiebolagreg. 2019
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−647 tkr
Soliditet
36 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Köpenhamnsvägen 97 4TR, 217 75 Malmö
Postadress
c/o Mats Lindblad, Köpenhamnsvägen 97 4TR, 217 75 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utveckling, utgivning, licensiering och försäljning av programvara och molntjänster (SaaS) inom logistik och Last Mile- distribution, samt därmed förenlig verksamhet som konsultation, support och systemintegration
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −575 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −2 488 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −618 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | −17 tkr | 433 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −104 tkr | 729 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −647 tkr | 782 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 36,1 % – branschmedian 56,5 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1 %
Median för 386 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 484 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 484 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 783 | 98 | 17 | – | – | – |
| Personalkostnader | 331 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 114 | 98 | 17 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −630 | −98 | −17 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 17 | 6 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −17 | −6 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −647 | −104 | −17 | −618 | −2 488 | −575 |
| Årets resultat | −647 | −104 | −17 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 368 | 707 | 572 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 368 | 707 | 572 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 15 | 4 | – | – | – |
| Kassa och bank | 754 | 159 | 38 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 795 | 174 | 42 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 2 163 | 881 | 613 | – | – | – |
| Aktiekapital | 83 | 82 | 80 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 857 | 372 | 331 | – | – | – |
| Balanserat resultat | −4 433 | −3 845 | −3 788 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −76 | 356 | 102 | – | – | – |
| Eget kapital | 782 | 729 | 433 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 008 | 99 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 197 | 1 | 167 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 374 | 54 | 181 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 163 | 881 | 613 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 36,1 % | 82,7 % | 70,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 213 % | 325 % | 23 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −82,8 % | −14,3 % | −3,9 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −647 tkr | −104 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 774 tkr | 291 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | 484 tkr | 40 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 774 tkr | 291 tkr |
| Balanserat resultat inklusive periodens resultat | −5 080 tkr | – |
| Forandring avsattning fond under rakenskapsaret | 484 tkr | – |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | 1 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital tackning forlust | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | – | −104 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | 17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | −17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat inklusive periodens resultat arets resultat | −647 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat inklusive periodens resultat balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat inklusive periodens resultat tackning forlust | −483 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat tackning forlust | – | −40 tkr |
| Forandring eget kapital overkursfond balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital overkursfond nyemission | 699 tkr | 398 tkr |
| Forandring eget kapital overkursfond tackning forlust | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −647 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | 700 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt tackning forlust | 0 | – |
| Forandring eget kapital uppskrivningsfond tackning forlust | 484 tkr | −40 tkr |
| Forslag disposition | −76 tkr | 356 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −76 tkr | 356 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 2 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 594 tkr | 417 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 594 tkr | 417 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | 177 tkr | 95 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart credit | 508 tkr | 99 tkr |
| Overkursfond | 5 004 tkr | 4 305 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 35 tkr | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 16 tkr | 600 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 500 tkr | – |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 246 | 385 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 161 tkr | 53 tkr |
| Uppskrivningsfond | 774 tkr | 291 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Optimile ABHuvudarbetsställe
Köpenhamnsvägen 97 4TR, 217 75 Malmö
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559225-5607
Registreringsdatum
5 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
83 320 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 29.101 – Tillverkning av personbilar och andra lätta motorfordon
- SNI 29.200 – Tillverkning av karosserier för motorfordon; tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar
Övriga registrerade namn
1 st
- ImpaktFlow – särskilt företagsnamn, registrerat 7 september 2026. För den del av verksamheten som avser licensiering och försäljning av programvara och molntjänster (SAAS) inom Last Mile-distribution.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.