Optogon AB
559281-8263Aktiebolagreg. 2020
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−5 280 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Konsumvägen 26, 756 45 Uppsala
Postadress
Konsumvägen 26, 756 45 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | 8 425 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −2 747 tkr | 5 585 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 18 187 tkr | 20 773 tkr |
| 2024 | – | −187 tkr | 18 719 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −5 280 tkr | 12 999 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 76 | 133 | 1 496 | 160 | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 394 | 565 | – |
| Rörelsekostnader | 76 | 133 | 1 891 | 725 | – |
| Rörelseresultat | −76 | −133 | −1 891 | −725 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 17 328 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 728 | 0 | – |
| Finansiella poster | −5 204 | −54 | 20 078 | −2 022 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 280 | −187 | 18 187 | −2 747 | 8 425 |
| Bokslutsdispositioner | 687 | 133 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −4 593 | −54 | 18 187 | −2 747 | – |
| Skatt på årets resultat | 126 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −4 719 | −54 | 18 187 | −2 747 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 067 | 6 271 | 6 325 | 50 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 067 | 6 271 | 6 325 | 50 | – |
| Kortfristiga fordringar | 15 929 | 16 122 | 18 744 | 16 814 | – |
| Kassa och bank | 365 | 1 358 | 920 | 397 | – |
| Omsättningstillgångar | 16 293 | 17 480 | 19 664 | 17 211 | – |
| Summa tillgångar | 17 360 | 23 750 | 25 989 | 17 261 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 17 669 | 18 723 | 2 535 | 8 283 | – |
| Fritt eget kapital | 12 949 | 18 669 | 20 723 | 5 535 | – |
| Eget kapital | 12 999 | 18 719 | 20 773 | 5 585 | – |
| Obeskattade reserver | 203 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 6 | – |
| Skatteskulder | 126 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 158 | 5 032 | 5 216 | 11 676 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 17 360 | 23 750 | 25 989 | 17 261 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | – | 2 000 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,8 % | 78,8 % | 79,9 % | 32,4 % | – |
| Kassalikviditet | 392 % | 347 % | 377 % | 147 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −36,3 % | −0,3 % | 87,6 % | −49,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 0 tkr | 0 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 54 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 108 tkr | 108 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 68 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 68 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 54 tkr | 54 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 108 tkr | 54 tkr |
| Andelar koncernforetag | 1 064 tkr | 1 064 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 064 tkr | 1 064 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 tkr | 5 153 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 5 153 tkr | 5 153 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 5 150 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 5 150 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −4 719 tkr | −54 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 1 000 tkr | 133 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 719 tkr | −54 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 54 tkr | −18 187 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −54 tkr | 18 187 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −203 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 15 929 tkr | 16 122 tkr |
| Forslag disposition | 12 949 tkr | 18 669 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 949 tkr | 18 669 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 110 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 5 204 tkr | 54 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 140 | 139 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 957 tkr | 4 957 tkr |
| Periodiseringsfonder | 203 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 75 tkr | 75 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Optogon ABHuvudarbetsställe
Konsumvägen 26, 756 45 Uppsala
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559281-8263
Registreringsdatum
9 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.