ORDO Redovisning & Personaladministration AB
556914-9692Aktiebolagreg. 2012
Karlskrona, Blekinge län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
314 tkr
Resultat efter fin. poster
−133 tkr
Soliditet
−3 075 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Arklimästaregatan 30, 371 35 Karlskrona
Postadress
c/o Ann-Mari Johansson, Arklimästaregatan 30, 371 35 Karlskrona
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva redovisningtjänser.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 690 tkr | 46 tkr | 36 tkr |
| 2019 | 745 tkr | 12 tkr | 28 tkr |
| 2020 | 634 tkr | 29 tkr | 54 tkr |
| 2021 | 737 tkr | −108 tkr | −54 tkr |
| 2022 | 606 tkr | −88 tkr | −168 tkr |
| 2023 | 564 tkr | 52 tkr | −116 tkr |
| 2024 | 522 tkr | 39 tkr | −77 tkr |
| 2025 | 314 tkr | −133 tkr | −210 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −3 075,2 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal −42,4 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −39,9 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 314 | 522 | 564 | 606 | 737 | 634 | 745 | 690 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 24 | 0 | 2 | 2 | 12 | 3 |
| Rörelseintäkter | 314 | 522 | 588 | 606 | 739 | 637 | 758 | 693 |
| Råvaror och förnödenheter | 80 | – | 0 | 1 | 0 | 16 | 93 | 81 |
| Övriga externa kostnader | 216 | 311 | 344 | 365 | 422 | 300 | 384 | 411 |
| Personalkostnader | 144 | 169 | 190 | 324 | 419 | 285 | 254 | 142 |
| Rörelsekostnader | 440 | 481 | 534 | 690 | 841 | 601 | 732 | 634 |
| Rörelseresultat | −126 | 41 | 55 | −84 | −102 | 36 | 26 | 59 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 3 | 4 | 5 | 7 | 7 | 16 | 15 |
| Finansiella poster | −7 | −2 | −3 | −5 | −6 | −7 | −13 | −14 |
| Resultat efter finansiella poster | −133 | 39 | 52 | −88 | −108 | 29 | 12 | 46 |
| Resultat före skatt | −133 | 39 | 52 | −88 | −108 | 29 | 12 | 46 |
| Årets resultat | −133 | 39 | 52 | −88 | −108 | 29 | 12 | 46 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Kundfordringar | – | 0 | 45 | 18 | 24 | 35 | 18 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 42 | 37 | 11 | 30 | 117 | 40 | 34 |
| Kassa och bank | 2 | 5 | 0 | 7 | 24 | 3 | 12 | 30 |
| Omsättningstillgångar | 7 | 47 | 37 | 18 | 54 | 120 | 52 | 64 |
| Summa tillgångar | 7 | 47 | 37 | 18 | 99 | 165 | 97 | 109 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −102 | −141 | −193 | −104 | 4 | −22 | −34 | −60 |
| Fritt eget kapital | −235 | −102 | −141 | −193 | −104 | 4 | −22 | −14 |
| Eget kapital | −210 | −77 | −116 | −168 | −54 | 54 | 28 | 36 |
| Långfristiga skulder | 161 | 12 | 7 | −18 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | 0 | 2 | 2 | 2 | 21 | 0 |
| Skatteskulder | 5 | – | 0 | 10 | 10 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 56 | 112 | 146 | 204 | 153 | 111 | 69 | 74 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 | 47 | 37 | 18 | 99 | 165 | 97 | 109 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −3 075,2 % | −164,2 % | −310,6 % | −907,4 % | −55,1 % | 32,7 % | 28,7 % | 32,6 % |
| Kassalikviditet | 12 % | 42 % | 26 % | 9 % | 35 % | 108 % | 75 % | 87 % |
| Rörelsemarginal | −40,1 % | 7,9 % | 9,7 % | −13,8 % | −13,9 % | 5,6 % | 3,4 % | 8,6 % |
| Vinstmarginal | −42,4 % | 7,5 % | 9,2 % | −14,5 % | −14,7 % | 4,6 % | 1,7 % | 6,6 % |
| Omsättningstillväxt | −39,9 % | −7,4 % | −6,9 % | −17,8 % | 16,2 % | −14,9 % | 8,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 63,3 % | −50 % | −45 % | 52,6 % | 199,2 % | 53,9 % | 44,1 % | 128,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 737 tkr | 634 tkr | 745 tkr | 690 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −133 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −133 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −39 tkr | −52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 39 tkr | 52 tkr |
| Forslag disposition | −235 tkr | −102 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −235 tkr | −102 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 42 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 51 tkr | 107 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 161 tkr | 12 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
ORDO Redovisning & Personaladministration ABHuvudarbetsställe
Arklimästaregatan 30, 371 35 Karlskrona
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556914-9692
Registreringsdatum
13 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Karlskrona, Blekinge län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.