Ordsmedjan Ulrika Haglund AB
556715-9131Aktiebolagreg. 2006
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
266 tkr
Resultat efter fin. poster
417 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Domarringsvägen 1, 187 69 Täby
Postadress
Domarringsvägen 1, 187 69 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är journalist, kommunikation, ekonomiska och juridiska konsultationer, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 593 tkr | 278 tkr | – |
| 2017 | 272 tkr | 243 tkr | – |
| 2018 | 212 tkr | 193 tkr | 272 tkr |
| 2019 | 352 tkr | 340 tkr | 302 tkr |
| 2020 | 151 tkr | 135 tkr | 233 tkr |
| 2021 | 251 tkr | 224 tkr | 281 tkr |
| 2022 | 330 tkr | 295 tkr | 250 tkr |
| 2023 | 398 tkr | 335 tkr | 260 tkr |
| 2024 | 329 tkr | 315 tkr | 261 tkr |
| 2025 | 266 tkr | 417 tkr | 381 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,1 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 157 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −19,4 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 266 | 329 | 398 | 330 | 251 | 151 | 352 | 212 | 272 | 593 |
| Övriga rörelseintäkter | 169 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 435 | 329 | 398 | 330 | 251 | 151 | 352 | 212 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 12 | 10 | 52 | 29 | 23 | 11 | 11 | 7 | – | – |
| Personalkostnader | 5 | 1 | 1 | 6 | 0 | 5 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 16 | 11 | 54 | 36 | 23 | 16 | 11 | 9 | – | – |
| Rörelseresultat | 418 | 318 | 344 | 295 | 228 | 135 | 341 | 203 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 3 | 10 | 0 | 4 | 0 | 1 | 11 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −3 | −10 | 0 | −4 | −0 | −1 | −11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 417 | 315 | 335 | 295 | 224 | 135 | 340 | 193 | 243 | 278 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −60 | −71 | −44 | 0 | 70 | −85 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 417 | 255 | 264 | 251 | 224 | 205 | 255 | 193 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 87 | 54 | 54 | 52 | 46 | 44 | 55 | 43 | – | – |
| Årets resultat | 331 | 201 | 209 | 199 | 178 | 161 | 200 | 150 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 150 | 411 | 417 | 413 | 314 | 188 | 440 | 275 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 319 | 411 | 470 | 463 | 358 | 188 | 440 | 332 | – | – |
| Kassa och bank | 379 | 157 | 127 | 119 | 46 | 198 | 124 | 85 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 698 | 568 | 597 | 582 | 403 | 387 | 564 | 417 | – | – |
| Summa tillgångar | 698 | 568 | 597 | 582 | 403 | 387 | 564 | 417 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 100 | 50 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 0 | 5 | 1 | 1 | 3 | 22 | 2 | 22 | – | – |
| Fritt eget kapital | 331 | 211 | 210 | 200 | 181 | 183 | 202 | 172 | – | – |
| Eget kapital | 381 | 261 | 260 | 250 | 281 | 233 | 302 | 272 | – | – |
| Obeskattade reserver | 190 | 190 | 130 | 59 | 15 | 15 | 85 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 87 | 54 | 106 | 98 | 90 | 46 | 78 | 76 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 128 | 117 | 207 | 274 | 108 | 139 | 177 | 145 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 698 | 568 | 597 | 582 | 403 | 387 | 564 | 417 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 329 | 211 | 205 | 199 | 180 | 180 | 170 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,1 % | 72,5 % | 60,8 % | 50,9 % | 72,6 % | 63,3 % | 65,6 % | 65,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 547 % | 484 % | 288 % | 213 % | 375 % | 279 % | 319 % | 287 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 157,4 % | 96,7 % | 86,6 % | 89,1 % | 90,9 % | 89,6 % | 96,8 % | 95,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 157 % | 95,8 % | 84,1 % | 89,2 % | 89,2 % | 89,4 % | 96,7 % | 90,8 % | 89,1 % | 46,9 % |
| Omsättningstillväxt | −19,4 % | −17,3 % | 20,4 % | 31,5 % | 66,6 % | −57,2 % | 66 % | −22 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 86,8 % | 77,1 % | 80,5 % | 79,7 % | 63,3 % | 69 % | 66,3 % | 55,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 532 tkr | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 331 tkr | 201 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 331 tkr | 201 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −201 tkr | −209 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 201 tkr | 209 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 211 tkr | 205 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 381 tkr | 256 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 331 tkr | 201 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 211 tkr | 205 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 125 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 169 tkr | – |
| Forslag disposition | 331 tkr | 211 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 tkr | 79 |
| Ovriga bokslutsdispositioner | −125 tkr | −60 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 | 1 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 41 tkr | 64 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | 175 tkr | 131 tkr |
| Periodiseringsfonder | 15 tkr | 59 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Ordsmedjan Ulrika Haglund ABHuvudarbetsställe
Domarringsvägen 1, 187 69 Täby
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556715-9131
Registreringsdatum
20 november 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.