Orell Kolaren 2 AB
556754-6923Aktiebolagreg. 2008
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 348 tkr
Resultat efter fin. poster
618 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stängselvägen 4, 831 77 Östersund
Postadress
Stängselvägen 4, 831 77 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 744 tkr | 663 tkr | – |
| 2020 | 1 779 tkr | 800 tkr | – |
| 2021 | 1 575 tkr | 652 tkr | 1 852 tkr |
| 2022 | 1 436 tkr | 458 tkr | 1 977 tkr |
| 2023 | 1 476 tkr | 443 tkr | 2 011 tkr |
| 2024 | 1 370 tkr | 464 tkr | 2 380 tkr |
| 2025 | 1 348 tkr | 618 tkr | 2 870 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 45,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −1,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 348 | 1 370 | 1 476 | 1 436 | 1 575 | 1 779 | 1 744 |
| Rörelseintäkter | 1 348 | 1 370 | 1 476 | 1 436 | 1 575 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 61 | 218 | 339 | 255 | 195 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 619 | 619 | 619 | 619 | 619 | – | – |
| Rörelsekostnader | 680 | 837 | 958 | 874 | 814 | – | – |
| Rörelseresultat | 668 | 533 | 517 | 562 | 761 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 23 | 27 | 18 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 73 | 97 | 92 | 105 | 109 | – | – |
| Finansiella poster | −50 | −70 | −75 | −105 | −109 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 618 | 464 | 443 | 458 | 652 | 800 | 663 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −400 | −300 | −650 | – | – |
| Resultat före skatt | 618 | 464 | 43 | 158 | 2 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 127 | 95 | 9 | 33 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 491 | 369 | 34 | 125 | 1 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 833 | 8 452 | 9 071 | 9 690 | 10 310 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 833 | 8 452 | 9 071 | 9 690 | 10 310 | – | – |
| Kundfordringar | 447 | 443 | 478 | 478 | 450 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 509 | 611 | 740 | 747 | 636 | – | – |
| Kassa och bank | 2 510 | 1 313 | 900 | 2 943 | 3 942 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 019 | 1 924 | 1 640 | 3 690 | 4 578 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 852 | 10 377 | 10 712 | 13 380 | 14 887 | 15 222 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 280 | 1 911 | 1 877 | 1 752 | 1 751 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 770 | 2 280 | 1 911 | 1 877 | 1 752 | – | – |
| Eget kapital | 2 870 | 2 380 | 2 011 | 1 977 | 1 852 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 877 | 1 877 | 1 877 | 4 670 | 6 544 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 7 | 51 | 55 | 9 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 105 | 6 120 | 6 824 | 6 733 | 6 491 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 852 | 10 377 | 10 712 | 13 380 | 14 887 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,5 % | 22,9 % | 18,8 % | 14,8 % | 12,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 49 % | 31 % | 24 % | 55 % | 71 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 49,6 % | 38,9 % | 35,1 % | 39,2 % | 48,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 45,8 % | 33,9 % | 30 % | 31,9 % | 41,4 % | 45 % | 38 % |
| Omsättningstillväxt | −1,6 % | −7,2 % | 2,8 % | −8,8 % | −11,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,1 % | 15,5 % | 1,7 % | 6,3 % | 0,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 491 tkr | 369 tkr |
| Byggnader mark | 7 833 tkr | 8 452 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 16 208 tkr | 16 208 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 8 374 tkr | 7 755 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 619 tkr | 619 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 491 tkr | 369 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −369 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 369 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 870 tkr | 2 380 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 491 tkr | 369 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 2 770 tkr | 2 280 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 770 tkr | 2 280 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 877 tkr | 1 877 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 60 tkr | 168 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 172 tkr | 158 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 877 tkr | 1 877 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 5 560 tkr | 5 585 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 7 135 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 372 tkr | 369 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Orell Kolaren 2 ABHuvudarbetsställe
Stängselvägen 4, 831 77 Östersund
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556754-6923
Registreringsdatum
1 april 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.