Ortofys Skane AB
559056-2616Aktiebolagreg. 2016
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 661 tkr
Resultat efter fin. poster
338 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mittlinjen 13 B, 222 74 Lund
Postadress
Mittlinjen 13 B, 222 74 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fysioterapi och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 304 tkr | 123 tkr | – |
| 2018 | 466 tkr | −9 tkr | 162 tkr |
| 2019 | 1 177 tkr | 172 tkr | 253 tkr |
| 2020 | 1 101 tkr | 193 tkr | 343 tkr |
| 2021 | 1 300 tkr | 177 tkr | 403 tkr |
| 2022 | 1 362 tkr | 290 tkr | 526 tkr |
| 2023 | 1 423 tkr | 210 tkr | 351 tkr |
| 2024 | 1 571 tkr | 290 tkr | 372 tkr |
| 2025 | 1 661 tkr | 338 tkr | 302 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 35,5 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 20,3 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 5,7 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 661 | 1 571 | 1 423 | 1 362 | 1 300 | 1 101 | 1 177 | 466 | 1 304 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 2 | 22 | 5 | 3 | 84 | 0 | 30 | – |
| Rörelseintäkter | 1 662 | 1 573 | 1 444 | 1 367 | 1 302 | 1 185 | 1 177 | 496 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 12 | 13 | 17 | 2 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 307 | 297 | 261 | 192 | 251 | 303 | 294 | 204 | – |
| Personalkostnader | 985 | 957 | 938 | 864 | 857 | 689 | 711 | 300 | – |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 26 | 19 | 18 | 18 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 329 | 1 293 | 1 235 | 1 076 | 1 125 | 992 | 1 005 | 504 | – |
| Rörelseresultat | 333 | 280 | 210 | 290 | 177 | 193 | 172 | −8 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 10 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 1 | – |
| Finansiella poster | 5 | 10 | 0 | 0 | – | 0 | −0 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 338 | 290 | 210 | 290 | 177 | 193 | 172 | −9 | 123 |
| Bokslutsdispositioner | 12 | −104 | −83 | −103 | −72 | −63 | −49 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 350 | 186 | 127 | 187 | 105 | 130 | 123 | −9 | – |
| Skatt på årets resultat | 99 | 65 | 52 | 64 | 45 | 41 | 31 | 3 | – |
| Årets resultat | 251 | 121 | 75 | 123 | 60 | 90 | 91 | −12 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 106 | 132 | 159 | 139 | 157 | 70 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 958 | 838 | 718 | 598 | 478 | 366 | 307 | 283 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 064 | 970 | 877 | 737 | 635 | 436 | 307 | 283 | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 105 | 144 | 35 | 25 | 42 | 46 | 159 | 81 | – |
| Kassa och bank | 714 | 701 | 658 | 766 | 502 | 477 | 251 | 202 | – |
| Omsättningstillgångar | 820 | 845 | 694 | 791 | 544 | 523 | 409 | 283 | – |
| Summa tillgångar | 1 884 | 1 815 | 1 570 | 1 528 | 1 179 | 959 | 716 | 565 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 | 201 | 226 | 353 | 293 | 203 | 112 | 124 | – |
| Fritt eget kapital | 252 | 322 | 301 | 476 | 353 | 293 | 203 | 112 | – |
| Eget kapital | 302 | 372 | 351 | 526 | 403 | 343 | 253 | 162 | – |
| Obeskattade reserver | 462 | 474 | 370 | 287 | 184 | 112 | 49 | 0 | – |
| Avsättningar | 958 | 838 | 718 | 598 | 478 | 366 | 307 | 283 | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 2 | 6 | 2 | 3 | 33 | 1 | 2 | – |
| Skatteskulder | 37 | 3 | 0 | 2 | – | – | 0 | 1 | – |
| Kortfristiga skulder | 162 | 132 | 131 | 117 | 115 | 138 | 107 | 121 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 884 | 1 815 | 1 570 | 1 528 | 1 179 | 959 | 716 | 565 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 125 | 100 | 250 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 35,5 % | 41,2 % | 41,1 % | 49,3 % | 46,5 % | 45 % | 40,8 % | 28,6 % | – |
| Kassalikviditet | 505 % | 642 % | 529 % | 677 % | 475 % | 378 % | 381 % | 234 % | – |
| Rörelsemarginal | 20 % | 17,8 % | 14,7 % | 21,3 % | 13,6 % | 17,5 % | 14,6 % | −1,8 % | – |
| Vinstmarginal | 20,3 % | 18,4 % | 14,8 % | 21,3 % | 13,6 % | 17,5 % | 14,6 % | −1,9 % | 9,4 % |
| Omsättningstillväxt | 5,7 % | 10,4 % | 4,5 % | 4,7 % | 18,1 % | −6,5 % | 152,7 % | −64,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 83,2 % | 32,5 % | 21,4 % | 23,4 % | 14,9 % | 26,2 % | 36 % | −7,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 661 tkr | 1 571 tkr | 1 423 tkr | – | – | – | 1 177 tkr | 466 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 958 tkr | 838 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 958 tkr | 838 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 120 tkr | 120 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 251 tkr | 121 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 251 tkr | 121 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −121 tkr | −75 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 121 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 321 tkr | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 12 tkr | −104 tkr |
| Forslag disposition | 252 tkr | 322 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 tkr | 197 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 250 tkr | 125 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 21 tkr | 21 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 23 tkr | 49 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 130 tkr | 130 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 107 tkr | 81 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 26 tkr | 26 tkr |
| Ovriga avsattningar pensioner liknande forpliktelser | 958 tkr | 838 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 84 tkr | 123 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 tkr | 31 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 83 tkr | 83 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 83 tkr | 83 tkr |
| Periodiseringsfonder | 462 tkr | 474 tkr |
| Stallda sakerheter | 958 tkr | 838 tkr |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 958 tkr | 838 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 101 tkr | 96 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Ortofys Skane ABHuvudarbetsställe
Mittlinjen 13 B, 222 74 Lund
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559056-2616
Registreringsdatum
23 mars 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.