swereg

Ortopedi Blekinge AB

559274-0459Aktiebolagreg. 2020

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Karlskrona, Blekinge län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 743 tkr

+1 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

733 tkr

+98 % mot föregående år

Soliditet

63 %

+13,4 p.e. mot föregående år

Anställda

3

−25 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Ortopedi Blekinge

ortopediblekinge.se

Adresser

Besöksadress

Landbrogatan 17, 371 34 Karlskrona

Postadress

Landbrogatan 17, 371 34 Karlskrona

Verksamhetsbeskrivning

Läkarmottagning för patienter med ortopediska sjukdomar och bekymmer samt mindre kirurgiska ingrepp i lokalbedövning.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021888 tkr34 tkr25 tkr
20223 975 tkr603 tkr417 tkr
20234 199 tkr818 tkr649 tkr
20244 679 tkr371 tkr657 tkr
20254 743 tkr733 tkr913 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 63,4 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 15,5 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt 1,4 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning4 7434 6794 1993 975888
Övriga rörelseintäkter139212405
Rörelseintäkter4 8824 7004 2233 975893
Råvaror och förnödenheter–20430534532
Handelsvaror245––––
Övriga externa kostnader1 4671 1571 1891 041466
Personalkostnader2 1622 6761 6491 760340
Av- och nedskrivningar26026022919815
Övriga rörelsekostnader0000–
Rörelsekostnader4 1344 2973 3723 344853
Rörelseresultat74840385263140
Ränteintäkter och liknande210––
Räntekostnader och liknande173334285
Finansiella poster−15−33−34−28−5
Resultat efter finansiella poster73337181860334
Bokslutsdispositioner−3020−50−109−34
Resultat före skatt7023907684930
Skatt på årets resultat146821591020
Årets resultat5563086093920

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Immateriella anläggningstillgångar147307467627788
Materiella anläggningstillgångar32142152031544
Finansiella anläggningstillgångar18969–––
Anläggningstillgångar657797988943832
Kundfordringar1436466265
Kortfristiga fordringar704518524406150
Kassa och bank26627322522627
Omsättningstillgångar969791749632177
Summa tillgångar1 6271 5881 7371 5751 009
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat3323241500
Fritt eget kapital8886326243920
Eget kapital91365764941725
Obeskattade reserver15017419414334
Långfristiga skulder0133293453613
Leverantörsskulder2151889078117
Skatteskulder–01031233
Kortfristiga skulder564625602562337
Summa eget kapital och skulder1 6271 5881 7371 5751 009

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda34331
Föreslagen utdelning (tkr)300300300377–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet63,4 %50,1 %46,2 %33,7 %5,2 %
Kassalikviditet172 %127 %124 %112 %53 %
Rörelsemarginal15,8 %8,6 %20,3 %15,9 %4,5 %
Vinstmarginal15,5 %7,9 %19,5 %15,2 %3,8 %
Omsättningstillväxt1,4 %11,4 %5,6 %347,6 %–
Avkastning på eget kapital60,9 %46,9 %93,9 %94 %0,8 %
Omsättning per anställd1 581 tkr1 170 tkr1 400 tkr1 325 tkr888 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (46)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar150 tkr174 tkr
Andra langfristiga fordringar–69 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden–69 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar–69 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav189 tkr–
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden189 tkr–
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop120 tkr–
Arets resultat eget kapital556 tkr308 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat556 tkr308 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−308 tkr−309 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning–300 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning308 tkr309 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning300 tkr–
Forandring eget kapital totalt913 tkr–
Forandring eget kapital totalt arets resultat556 tkr–
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning0–
Forandring eget kapital totalt utdelning300 tkr–
Forandring overavskrivningar24 tkr20 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet145 tkr153 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden175 tkr175 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar30 tkr22 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar9 tkr9 tkr
Fordringar koncernforetag kortfristiga34 tkr0
Forskott fran kunder700–
Forslag disposition888 tkr632 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning588 tkr332 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning–300 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter300 tkr278 tkr
Goodwill147 tkr307 tkr
Goodwill anskaffningsvarden801 tkr801 tkr
Goodwill avskrivningar654 tkr494 tkr
Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar160 tkr160 tkr
Inventarier verktyg installationer177 tkr267 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden453 tkr453 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar277 tkr186 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar91 tkr91 tkr
Lamnade koncernbidrag54 tkr–
Langfristiga skulder forfaller senare5ar–0
Ovriga fordringar kortfristiga227 tkr176 tkr
Ovriga kortfristiga skulder72 tkr89 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut133 tkr160 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut0133 tkr
Stallda sakerheter100 tkr100 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar100 tkr100 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter144 tkr188 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 29 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • Ortopedi Blekinge ABHuvudarbetsställe

    Landbrogatan 17, 371 34 Karlskrona

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559274-0459

Registreringsdatum

29 september 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Karlskrona, Blekinge län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
  • SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
  • SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.

Övriga registrerade namn

1 st

  • Blekinge Orthopedics – företagsnamn på främmande språk, registrerat 29 september 2020

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler