Oscar Guitars AB
556568-4387Aktiebolagreg. 1999
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
16 479 tkr
Resultat efter fin. poster
−763 tkr
Soliditet
−4 %
Anställda
6
Oscar Guitars - Vintage & Begagnat
Hos Oscar Guitars hittar du vintage- och begagnade gitarrer, pedaler, förstärkare och folkinstrument. Sveriges största gitarraffär!
oscarguitars.se
Adresser
Besöksadress
Birger Dahlerus Väg 12 Hus A 8, 176 69 Järfälla
Postadress
Birger Dahlerus Väg 12 Hus A 8, 176 69 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva grossiströrelse och butikshandel med musikinstrument och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 17 689 tkr | −138 tkr | – |
| 2019 | 20 029 tkr | 188 tkr | – |
| 2020 | 22 407 tkr | 727 tkr | 2 073 tkr |
| 2021 | 20 352 tkr | −1 tkr | 2 072 tkr |
| 2022 | 20 507 tkr | −295 tkr | 1 777 tkr |
| 2023 | 17 732 tkr | −937 tkr | 840 tkr |
| 2024 | 18 598 tkr | −265 tkr | 575 tkr |
| 2025 | 16 479 tkr | −763 tkr | −188 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −3,8 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −4,6 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −11,4 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 479 | 18 598 | 17 732 | 20 507 | 20 352 | 22 407 | 20 029 | 17 689 |
| Förändring av lager | −55 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 2 | 27 | 106 | 77 | – | – |
| Rörelseintäkter | 16 424 | 18 598 | 17 734 | 20 534 | 20 458 | 22 483 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 935 | 779 | 733 | 839 | 1 337 | 1 343 | – | – |
| Handelsvaror | 11 159 | 12 536 | 12 098 | 13 335 | 13 329 | 15 143 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 374 | 2 567 | 2 477 | 2 911 | 2 644 | 2 445 | – | – |
| Personalkostnader | 2 440 | 2 751 | 3 170 | 3 642 | 3 087 | 2 746 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 24 | 16 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 23 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 16 934 | 18 656 | 18 494 | 20 750 | 20 396 | 21 676 | – | – |
| Rörelseresultat | −510 | −58 | −760 | −216 | 62 | 807 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −90 | 37 | 14 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 163 | 244 | 191 | 80 | 63 | 81 | – | – |
| Finansiella poster | −253 | −207 | −177 | −80 | −63 | −81 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −763 | −265 | −937 | −295 | −1 | 727 | 188 | −138 |
| Resultat före skatt | −763 | −265 | −937 | −295 | −1 | 727 | – | – |
| Årets resultat | −763 | −265 | −937 | −295 | −1 | 727 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 66 | 80 | 63 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 66 | 80 | 63 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | 4 357 | 5 655 | 5 715 | 5 931 | 4 822 | 4 410 | – | – |
| Kundfordringar | 50 | 115 | 128 | 286 | 325 | 178 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 204 | 275 | 336 | 470 | 459 | 564 | – | – |
| Kassa och bank | 296 | 499 | 103 | 35 | 116 | 258 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 857 | 6 428 | 6 154 | 6 436 | 5 397 | 5 232 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 923 | 6 509 | 6 217 | 6 436 | 5 397 | 5 232 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 455 | 720 | 1 657 | 1 952 | 1 953 | 1 226 | – | – |
| Fritt eget kapital | −308 | 455 | 720 | 1 657 | 1 952 | 1 953 | – | – |
| Eget kapital | −188 | 575 | 840 | 1 777 | 2 072 | 2 073 | – | – |
| Leverantörsskulder | 244 | 329 | 523 | 1 054 | 794 | 789 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 111 | 5 933 | 5 376 | 4 659 | 3 325 | 3 159 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 923 | 6 509 | 6 217 | 6 436 | 5 397 | 5 232 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 | – | – | 6 | 5 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −3,8 % | 8,8 % | 13,5 % | 27,6 % | 38,4 % | 39,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 10 % | 13 % | 8 % | 11 % | 17 % | 26 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −3,1 % | −0,3 % | −4,3 % | −1,1 % | 0,3 % | 3,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −4,6 % | −1,4 % | −5,3 % | −1,4 % | 0 % | 3,2 % | 0,9 % | −0,8 % |
| Omsättningstillväxt | −11,4 % | 4,9 % | −13,5 % | 0,8 % | −9,2 % | 11,9 % | 13,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 406,2 % | −46,1 % | −111,5 % | −16,6 % | −0 % | 35,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 747 tkr | 3 100 tkr | – | – | 3 392 tkr | 4 481 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −763 tkr | −265 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 1 400 tkr | 1 400 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 1 148 tkr | 1 233 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −763 tkr | −265 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 265 tkr | 937 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −265 tkr | −937 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −188 tkr | 575 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −763 tkr | −265 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forskott fran kunder | 164 tkr | 145 tkr |
| Forslag disposition | −308 tkr | 455 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −308 tkr | 455 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 117 tkr | 117 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 800 tkr | 800 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 800 tkr | 800 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter nedskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 66 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 409 tkr | 367 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 343 tkr | 316 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 12 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 26 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | – | −30 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | – | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 4 357 tkr | 5 655 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 37 tkr | 42 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 866 tkr | 3 406 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 100 tkr | 3 100 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 3 100 tkr | 3 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 689 tkr | 820 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Oscar Guitars ABHuvudarbetsställe
Birger Dahlerus Väg 12 Hus A 8, 176 69 Järfälla
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556568-4387
Registreringsdatum
17 maj 1999
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.499 – Partihandel med övriga hushållsvaror
- SNI 47.691 – Detaljhandel med musikinstrument och noter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.