Ösöner Holding AB
556694-7650Aktiebolagreg. 2005
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
1 019 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Landerigatan 7 A, 504 51 Borås
Postadress
Landerigatan 7 A, 504 51 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 529 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 485 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 425 tkr | 1 880 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 121 tkr | 1 751 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 620 tkr | 2 021 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 754 tkr | 2 375 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 1 019 tkr | 2 764 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −7 | −0 | −1 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 024 | 732 | 610 | 122 | 427 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 24 | 9 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 1 026 | 755 | 621 | 122 | 426 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 019 | 754 | 620 | 121 | 425 | 485 | 529 |
| Resultat före skatt | 1 019 | 754 | 620 | 121 | 425 | – | – |
| Årets resultat | 1 019 | 754 | 620 | 121 | 425 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 426 | 1 504 | 1 504 | 1 486 | 1 486 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 426 | 1 504 | 1 504 | 1 486 | 1 486 | – | – |
| Kassa och bank | 482 | 969 | 605 | 334 | 504 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 482 | 969 | 605 | 334 | 504 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 908 | 2 473 | 2 109 | 1 820 | 1 991 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 645 | 1 521 | 1 301 | 1 530 | 1 355 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 664 | 2 275 | 1 921 | 1 651 | 1 780 | – | – |
| Eget kapital | 2 764 | 2 375 | 2 021 | 1 751 | 1 880 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 145 | 97 | 88 | 69 | 111 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 908 | 2 473 | 2 109 | 1 820 | 1 991 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 400 | 400 | 350 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95 % | 96,1 % | 95,8 % | 96,2 % | 94,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 333 % | 995 % | 685 % | 480 % | 455 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 36,9 % | 31,8 % | 30,7 % | 6,9 % | 22,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 71 tkr | 71 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 71 tkr | 71 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 71 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 1 362 tkr | 1 433 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 362 tkr | 1 433 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 70 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 993 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 993 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 7 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 000 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 019 tkr | 754 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 019 tkr | 754 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −754 tkr | −620 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 754 tkr | 620 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 630 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 764 tkr | 2 375 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 019 tkr | 754 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 630 tkr | 400 tkr |
| Forslag disposition | 2 664 tkr | 2 275 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 664 tkr | 1 875 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 143 tkr | 96 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 tkr | 1 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Ösöner Holding ABHuvudarbetsställe
Landerigatan 7 A, 504 51 Borås
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556694-7650
Registreringsdatum
21 december 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.