Ossia AB
556761-5652Aktiebolagreg. 2008
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 457 tkr
Resultat efter fin. poster
1 367 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
2
Ossia: Proven Wireless Power Technology You Can Use Today
The future is here - Ossia’s wireless power charging technology makes it easy to add wireless power and charging to your products
ossia.com
Adresser
Besöksadress
Björkemo 203 Skogalund, 705 94 Örebro
Postadress
Björkemo 203 Skogalund, 705 94 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att utreda, behandla och konsultera inom psykiatrin samt förvalta värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 786 tkr | 575 tkr | – |
| 2020 | 1 860 tkr | 697 tkr | – |
| 2021 | 2 453 tkr | 1 241 tkr | 1 857 tkr |
| 2022 | 2 156 tkr | 846 tkr | 2 197 tkr |
| 2023 | 3 002 tkr | 1 598 tkr | 3 134 tkr |
| 2024 | 2 115 tkr | 875 tkr | 3 818 tkr |
| 2025 | 2 457 tkr | 1 367 tkr | 4 574 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,5 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 55,6 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −18,2 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 457 | 2 115 | 3 002 | 2 156 | 2 453 | 1 860 | 1 786 |
| Övriga rörelseintäkter | 55 | 49 | 42 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 512 | 2 164 | 3 044 | 2 156 | 2 453 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 224 | 282 | 281 | 234 | 249 | – | – |
| Personalkostnader | 930 | 947 | 1 118 | 1 074 | 1 020 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 154 | 1 228 | 1 399 | 1 309 | 1 269 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 358 | 936 | 1 645 | 847 | 1 184 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 13 | 5 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 15 | 47 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 9 | −61 | −47 | −1 | 57 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 367 | 875 | 1 598 | 846 | 1 241 | 697 | 575 |
| Resultat före skatt | 1 367 | 875 | 1 598 | 846 | 1 241 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 282 | 191 | 330 | 176 | 257 | – | – |
| Årets resultat | 1 085 | 684 | 1 268 | 670 | 984 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 2 750 | 2 750 | 2 750 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 805 | 0 | 503 | 1 003 | 417 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 555 | 2 750 | 3 253 | 1 003 | 417 | – | – |
| Kundfordringar | 62 | 300 | 535 | 154 | 196 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 156 | 354 | 553 | 429 | 237 | – | – |
| Kassa och bank | 978 | 1 091 | 151 | 1 113 | 1 558 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 135 | 1 445 | 704 | 1 542 | 1 796 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 689 | 4 195 | 3 957 | 2 545 | 2 213 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 388 | 3 034 | 1 767 | 1 427 | 773 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 474 | 3 718 | 3 034 | 2 097 | 1 757 | – | – |
| Eget kapital | 4 574 | 3 818 | 3 134 | 2 197 | 1 857 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 420 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 4 | 15 | 15 | 17 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 91 | 159 | 123 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 115 | 377 | 402 | 349 | 356 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 689 | 4 195 | 3 957 | 2 545 | 2 213 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 330 | – | 330 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,5 % | 91 % | 79,2 % | 86,3 % | 83,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 983 % | 384 % | 175 % | 442 % | 504 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 55,3 % | 44,2 % | 54,8 % | 39,3 % | 48,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 55,6 % | 41,4 % | 53,2 % | 39,2 % | 50,6 % | 37,5 % | 32,2 % |
| Omsättningstillväxt | −18,2 % | −29,5 % | 39,2 % | −12,1 % | 31,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,7 % | 17,9 % | 40,5 % | 30,5 % | 53 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 229 tkr | 1 058 tkr | 1 501 tkr | 1 078 tkr | 1 227 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 503 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 805 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 805 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 805 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 085 tkr | 684 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 085 tkr | 684 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −684 tkr | −1 268 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 684 tkr | 1 268 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 330 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 4 574 tkr | 3 818 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 085 tkr | 684 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 330 tkr | – |
| Forslag disposition | 4 474 tkr | 3 718 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 474 tkr | 3 388 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | – |
| Hyresratter liknande rattigheter | 2 750 tkr | 2 750 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 2 750 tkr | 2 750 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 90 tkr | 54 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 113 tkr | 190 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 183 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −51 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Ossia ABHuvudarbetsställe
Björkemo 203 Skogalund, 705 94 Örebro
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556761-5652
Registreringsdatum
2 juli 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.