Össjö Lantbruks Aktiebolag
556415-9761Aktiebolagreg. 1991
Ljungby, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
291 tkr
Resultat efter fin. poster
−362 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Össjö Norregård, 341 91 Ljungby
Postadress
Össjö Norregård, 341 91 Ljungby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva jord- och skogsbruk, handel med värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 352 tkr | −540 tkr | – |
| 2021 | 432 tkr | −231 tkr | – |
| 2022 | 339 tkr | 20 tkr | 4 811 tkr |
| 2023 | 509 tkr | −240 tkr | 4 571 tkr |
| 2024 | 625 tkr | 88 tkr | 4 659 tkr |
| 2025 | 291 tkr | −362 tkr | 4 296 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,1 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −124,4 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −53,4 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 291 | 625 | 509 | 339 | 432 | 352 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 266 | – | – |
| Rörelseintäkter | 291 | 625 | 509 | 605 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 194 | 16 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 369 | 120 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 389 | 457 | 285 | 296 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 71 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 199 | 201 | 179 | 147 | – | – |
| Rörelsekostnader | 782 | 674 | 833 | 633 | – | – |
| Rörelseresultat | −492 | −49 | −324 | −28 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 93 | 106 | 49 | 24 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 129 | 136 | 84 | 49 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −362 | 88 | −240 | 20 | −231 | −540 |
| Resultat före skatt | −362 | 88 | −240 | 20 | – | – |
| Årets resultat | −362 | 88 | −240 | 20 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 171 | 1 370 | 1 441 | 1 620 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 244 | 231 | 211 | 178 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 416 | 1 601 | 1 652 | 1 798 | – | – |
| Varulager | 7 | 127 | 29 | 166 | – | – |
| Kundfordringar | 1 | 29 | 0 | 4 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 83 | 181 | 130 | 130 | – | – |
| Kassa och bank | 3 011 | 2 982 | 3 015 | 3 009 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 100 | 3 291 | 3 174 | 3 306 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 516 | 4 892 | 4 826 | 5 104 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 539 | 4 451 | 4 691 | 4 671 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 176 | 4 539 | 4 451 | 4 691 | – | – |
| Eget kapital | 4 296 | 4 659 | 4 571 | 4 811 | – | – |
| Långfristiga skulder | 124 | 125 | 133 | 143 | – | – |
| Leverantörsskulder | 80 | 93 | 107 | 133 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 95 | 108 | 122 | 150 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 516 | 4 892 | 4 826 | 5 104 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 500 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,1 % | 95,2 % | 94,7 % | 94,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 242 % | 2 919 % | 2 587 % | 2 100 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −168,9 % | −7,8 % | −63,6 % | −8,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −124,4 % | 14,1 % | −47,2 % | 5,9 % | −53,5 % | −153,4 % |
| Omsättningstillväxt | −53,4 % | 22,8 % | 50,1 % | −21,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −8,4 % | 1,9 % | −5,3 % | 0,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 339 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 244 tkr | 231 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 244 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 13 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −362 tkr | 88 tkr |
| Byggnader mark | 299 tkr | 335 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 833 tkr | 833 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 534 tkr | 498 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 36 tkr | 36 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −362 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −88 tkr | 240 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 88 tkr | −240 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 296 tkr | 4 659 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −362 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 46 tkr |
| Fordringar ovrigaforetag agarintresse kortfristiga | 1 tkr | – |
| Forslag disposition | 4 176 tkr | 4 539 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 676 tkr | 4 539 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 22 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 872 tkr | 1 035 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 5 580 tkr | 5 580 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 4 708 tkr | 4 545 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 673 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 154 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 163 tkr | 165 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 650 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 7 tkr | 21 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 0 | 106 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 58 tkr | 70 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 124 tkr | 125 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 36 tkr | 30 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Össjö Lantbruks AktiebolagHuvudarbetsställe
Össjö Norregård, 341 91 Ljungby
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556415-9761
Registreringsdatum
9 januari 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ljungby, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.410 – Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.