Östadlund AB
556805-9074Aktiebolagreg. 2010
Alingsås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
11 214 tkr
Resultat efter fin. poster
−564 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lena Östadlund, 441 92 Alingsås
Postadress
Lena Östadlund, 441 92 Alingsås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva jordbruksverksamhet och bedriva handel med aktier och andra värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 9 036 tkr | 771 tkr | – |
| 2019 | 8 281 tkr | 515 tkr | – |
| 2020 | 11 176 tkr | 888 tkr | – |
| 2021 | 9 239 tkr | 1 275 tkr | 2 290 tkr |
| 2022 | 10 479 tkr | −409 tkr | 3 106 tkr |
| 2023 | 11 214 tkr | −564 tkr | 3 225 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −5 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 7 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 214 | 10 479 | 9 239 | 11 176 | 8 281 | 9 036 |
| Förändring av lager | 869 | 224 | −413 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 692 | 266 | 1 038 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 13 775 | 10 968 | 9 865 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 6 430 | 4 868 | 2 518 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 852 | 3 754 | 3 451 | – | – | – |
| Personalkostnader | 829 | 797 | 885 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 249 | 1 664 | 1 554 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | 54 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 366 | 11 137 | 8 408 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 409 | −168 | 1 457 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 001 | 304 | 223 | – | – | – |
| Finansiella poster | −974 | −241 | −182 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −564 | −409 | 1 275 | 888 | 515 | 771 |
| Bokslutsdispositioner | 700 | 1 285 | −1 000 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 136 | 876 | 275 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 16 | 59 | 51 | – | – | – |
| Årets resultat | 119 | 816 | 224 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 17 224 | 13 597 | 8 658 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 507 | 424 | 349 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 17 731 | 14 022 | 9 008 | – | – | – |
| Varulager | 6 472 | 7 589 | 4 958 | – | – | – |
| Kundfordringar | 538 | 1 281 | 1 205 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 412 | 2 714 | 1 569 | – | – | – |
| Kassa och bank | 298 | 103 | 1 040 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 182 | 10 406 | 7 567 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 25 913 | 24 428 | 16 575 | 15 747 | 16 254 | 15 639 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 3 006 | 2 190 | 1 966 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 125 | 3 006 | 2 190 | – | – | – |
| Eget kapital | 3 225 | 3 106 | 2 290 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 800 | 2 500 | 3 785 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 12 537 | 11 293 | 3 932 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 645 | 3 302 | 3 328 | – | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 62 | 27 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 350 | 7 529 | 6 568 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 25 913 | 24 428 | 16 575 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18 % | 20,8 % | 32 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 20 % | 37 % | 40 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,7 % | −1,6 % | 15,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −5 % | −3,9 % | 13,8 % | 8 % | 6,2 % | 8,5 % |
| Omsättningstillväxt | 7 % | 13,4 % | −17,3 % | 35 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 % | 26,3 % | 9,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 11 214 tkr | 10 479 tkr | 9 239 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 93 tkr | 93 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 93 tkr | 93 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 414 tkr | 332 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 119 tkr | 816 tkr |
| Avkastning eget kapital | −0,121 | −0,08 |
| Avkastning totalt kapital | 0,017 | −0,004 |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 1 500 tkr | 1 500 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 119 tkr | 816 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −816 tkr | −224 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 816 tkr | 224 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 119 tkr | 816 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 3 125 tkr | 3 006 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 125 tkr | 3 006 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 128 tkr | 208 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 17 224 tkr | 13 597 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 26 596 tkr | 23 280 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 9 372 tkr | 9 683 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 3 089 tkr | 3 885 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 6 405 tkr | 9 612 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 249 tkr | 1 664 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 2 559 tkr | 976 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 3 525 tkr | 2 573 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 2 393 tkr | 4 378 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 555 tkr | 638 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 746 tkr | 1 225 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 314 tkr | 1 116 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 935 tkr | 2 696 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 168 tkr | 262 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 12 369 tkr | 10 931 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 27 tkr | 64 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −100 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | – | 100 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | −12 269 tkr | −10 931 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 454 tkr | 352 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Östadlund ABHuvudarbetsställe
Lena Östadlund, 441 92 Alingsås
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556805-9074
Registreringsdatum
21 april 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Alingsås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.