Österholms bygg AB
559325-2942Aktiebolagreg. 2021
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
63 tkr
Resultat efter fin. poster
−37 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rönnvägen 10, 194 92 Upplands Väsby
Postadress
c/o Mats Österholm, Rönnvägen 10, 194 92 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Byggbolag som bygger åt både företag och privatpersoner.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | 0 tkr | – |
| 2021 | 299 tkr | 106 tkr | 109 tkr |
| 2022 | 2 723 tkr | 433 tkr | 453 tkr |
| 2023 | 1 136 tkr | −332 tkr | 121 tkr |
| 2024 | 100 tkr | 45 tkr | 167 tkr |
| 2025 | 63 tkr | −37 tkr | 130 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −58,3 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −37 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 63 | 100 | 1 136 | 2 723 | 299 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Rörelseintäkter | 63 | 100 | 1 136 | 2 728 | 299 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 84 | 36 | 1 339 | 1 787 | 95 | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 93 | 485 | 94 | – |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 15 | 20 | 22 | 5 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 15 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 99 | 51 | 1 468 | 2 294 | 193 | – |
| Rörelseresultat | −36 | 49 | −332 | 434 | 106 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | −3 | −0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −37 | 45 | −332 | 433 | 106 | 0 |
| Resultat före skatt | −37 | 45 | −332 | 433 | 106 | 0 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 90 | 22 | – |
| Årets resultat | −37 | 45 | −332 | 344 | 84 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 25 | 39 | 92 | 69 | – |
| Anläggningstillgångar | 10 | 25 | 39 | 92 | 69 | – |
| Kundfordringar | 0 | 52 | 0 | 212 | 59 | – |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 62 | 19 | 293 | 78 | – |
| Kassa och bank | 107 | 82 | 144 | 375 | 47 | – |
| Omsättningstillgångar | 123 | 145 | 163 | 668 | 126 | – |
| Summa tillgångar | 132 | 169 | 203 | 761 | 194 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 142 | 96 | 428 | 84 | – | – |
| Fritt eget kapital | 105 | 142 | 96 | 428 | 84 | – |
| Eget kapital | 130 | 167 | 121 | 453 | 109 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 168 | 7 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 79 | 92 | 19 | – |
| Kortfristiga skulder | 3 | 3 | 82 | 308 | 85 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 132 | 169 | 203 | 761 | 194 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98 % | 98,5 % | 59,7 % | 59,6 % | 56,2 % | – |
| Kassalikviditet | 4 731 % | 5 577 % | 200 % | 217 % | 148 % | – |
| Rörelsemarginal | −57,6 % | 48,8 % | −29,2 % | 15,9 % | 35,4 % | – |
| Vinstmarginal | −58,3 % | 45,6 % | −29,2 % | 15,9 % | 35,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | −37 % | −91,2 % | −58,3 % | 810,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −28,2 % | 27,3 % | −274,4 % | 75,9 % | 77,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −37 tkr | 45 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −37 tkr | 45 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −45 tkr | 332 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 45 tkr | −332 tkr |
| Forslag disposition | 105 tkr | 142 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 105 tkr | 142 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 10 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 74 tkr | 74 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 64 tkr | 49 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Österholms bygg ABHuvudarbetsställe
Rönnvägen 10, 194 92 Upplands Väsby
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559325-2942
Registreringsdatum
1 juli 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.