Österlen Psykiatri AB
559339-1195Aktiebolagreg. 2021
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
735 tkr
Resultat efter fin. poster
319 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Förstadsgatan 2, 211 43 Malmö
Postadress
Södra Förstadsgatan 2, 211 43 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom psykiatri och medicinsk journalistik. Produktion av böcker, förlagsverksamhet och utgivning samt uthyrning och förvaltning av lokaler.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 951 tkr | 569 tkr | 477 tkr |
| 2023 | 2 373 tkr | 144 tkr | 382 tkr |
| 2024 | 1 536 tkr | 212 tkr | 211 tkr |
| 2025 | 735 tkr | 319 tkr | 460 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,9 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 43,4 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −52,2 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 735 | 1 536 | 2 373 | 951 |
| Övriga rörelseintäkter | 109 | 0 | 7 | – |
| Rörelseintäkter | 844 | 1 536 | 2 381 | 951 |
| Handelsvaror | 39 | 135 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 311 | 642 | 345 | 176 |
| Personalkostnader | 170 | 540 | 1 917 | 206 |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 523 | 1 325 | 2 262 | 382 |
| Rörelseresultat | 321 | 211 | 119 | 569 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 3 | 0 |
| Finansiella poster | −2 | 1 | −3 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 319 | 212 | 144 | 569 |
| Resultat före skatt | 319 | 212 | 116 | 569 |
| Skatt på årets resultat | 70 | −42 | 26 | 117 |
| Årets resultat | 249 | 254 | 90 | 452 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 370 | 284 | 453 | 210 |
| Anläggningstillgångar | 370 | 284 | 453 | 210 |
| Varulager | 100 | 139 | – | – |
| Kundfordringar | 98 | 53 | 441 | 425 |
| Kortfristiga fordringar | 163 | 384 | 594 | 425 |
| Kassa och bank | 56 | 1 | 8 | 30 |
| Omsättningstillgångar | 318 | 524 | 602 | 455 |
| Summa tillgångar | 688 | 808 | 1 054 | 665 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 186 | −68 | 267 | – |
| Fritt eget kapital | 435 | 186 | 357 | 452 |
| Eget kapital | 460 | 211 | 382 | 477 |
| Leverantörsskulder | 178 | 6 | 0 | 4 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 6 |
| Kortfristiga skulder | 228 | 597 | 672 | 188 |
| Summa eget kapital och skulder | 688 | 808 | 1 054 | 665 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | – | 197 | 185 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,9 % | 26,1 % | 36,3 % | 71,8 % |
| Kassalikviditet | 96 % | 65 % | 90 % | 242 % |
| Rörelsemarginal | 43,7 % | 13,8 % | 5 % | 59,9 % |
| Vinstmarginal | 43,4 % | 13,8 % | 6,1 % | 59,8 % |
| Omsättningstillväxt | −52,2 % | −35,3 % | 149,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 54,1 % | 120,5 % | 23,7 % | 94,8 % |
| Omsättning per anställd | 368 tkr | 768 tkr | 1 187 tkr | 951 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 249 tkr | 254 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 249 tkr | 254 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −254 tkr | −90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 254 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 197 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 460 tkr | 211 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 249 tkr | 254 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 197 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 370 tkr | 284 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 370 tkr | 284 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 281 tkr | 12 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −195 tkr | −181 tkr |
| Forslag disposition | 435 tkr | 186 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 35 tkr | 186 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 49 tkr | 67 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 100 tkr | 139 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 264 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 30 tkr | 531 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 60 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 6 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Österlen Psykiatri ABHuvudarbetsställe
Södra Förstadsgatan 2, 211 43 Malmö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559339-1195
Registreringsdatum
6 oktober 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- SNI 58.110 – Utgivning av böcker
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Övriga registrerade namn
2 st
- Parlare Förlag – särskilt företagsnamn, registrerat 2 april 2024. För den del av verksamheten som avser produktion av böcker, förlagsverksamhet och utgivning.
- Gillefolket – särskilt företagsnamn, registrerat 14 april 2025. För den del av verksamheten som avser uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.