swereg

Österlens affärskraft AB

559282-8213Aktiebolagreg. 2020

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Kivik, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 131 tkr

−17 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

199 tkr

−49 % mot föregående år

Soliditet

72 %

−14,4 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Genfärdabacken 10, 277 31 Kivik

Postadress

c/o Krister Nilsson, Genfärdabacken 10, 277 31 Kivik

Verksamhetsbeskrivning

Konsult inom försäljning inköp och utbildning.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021140 tkr98 tkr76 tkr
20221 135 tkr367 tkr243 tkr
20231 280 tkr388 tkr255 tkr
20241 358 tkr388 tkr253 tkr
20251 131 tkr199 tkr182 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 72 % – branschmedian 74,7 %

Vinstmarginal 17,6 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −16,7 % – branschmedian −5,6 %

Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning1 1311 3581 2801 135140
Rörelseintäkter1 1311 3581 2801 135140
Råvaror och förnödenheter192516191
Övriga externa kostnader6984616640
Personalkostnader8528708206830
Rörelsekostnader94097989876941
Rörelseresultat19137838336698
Ränteintäkter och liknande79500
Räntekostnader och liknande−2––––
Finansiella poster99500
Resultat efter finansiella poster19938838836798
Bokslutsdispositioner0−98−97−92−20
Resultat före skatt19929029027578
Skatt på årets resultat4261605717
Årets resultat15722823021861

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Finansiella anläggningstillgångar20––––
Anläggningstillgångar20––––
Kundfordringar087102––
Kortfristiga fordringar09710883
Kassa och bank572479400352121
Omsättningstillgångar572576508359124
Summa tillgångar592576508359124
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat–000−10
Fritt eget kapital15722823021851
Eget kapital18225325524376
Obeskattade reserver30730720911220
Leverantörsskulder22211
Skatteskulder−241443417
Kortfristiga skulder1031544417
Summa eget kapital och skulder592576508359114

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Föreslagen utdelning (tkr)157228230218–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet72 %86,3 %82,9 %92,4 %74,6 %
Kassalikviditet558 %3 752 %1 162 %8 267 %712 %
Rörelsemarginal16,9 %27,9 %29,9 %32,3 %70,4 %
Vinstmarginal17,6 %28,6 %30,3 %32,3 %70,4 %
Omsättningstillväxt−16,7 %6 %12,8 %713,4 %–
Avkastning på eget kapital86,3 %90,1 %90,2 %89,7 %80,4 %
Omsättning per anställd–––––
Övriga poster i årsredovisningen (14)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar koncernforetag20 tkr–
Andelar koncernforetag anskaffningsvarden20 tkr–
Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop20 tkr–
Arets resultat eget kapital157 tkr228 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat157 tkr228 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−228 tkr−2 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning–228 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning–0
Forandring periodiseringsfond0−98 tkr
Forslag disposition157 tkr228 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning157 tkr228 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga010 tkr
Ovriga kortfristiga skulder124 tkr0
Periodiseringsfonder307 tkr307 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Österlens affärskraft ABHuvudarbetsställe

    Genfärdabacken 10, 277 31 Kivik

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559282-8213

Registreringsdatum

13 november 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Simrishamn, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler