Otteborn Invest and Consulting AB
556853-4357Aktiebolagreg. 2011
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 508 tkr
Resultat efter fin. poster
96 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mäklarstigen 1, 141 43 Huddinge
Postadress
Mäklarstigen 1, 141 43 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver konsultation inom verksamhetsutveckling och affärsutveckling liksom äger och förvaltar värdepapper samt idkar därmed förenlig verksamhet. Företaget kommer nu även bedriva konsultation och coachning inom idrott och hälsa såsom träning, kost, återhämtning och sömn för elit och motionsutövare. En del av den nya verksamheten kommer vara involverad i landslagsträning och coaching.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 322 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 119 tkr | – |
| 2021 | 210 tkr | 4 193 tkr | 11 663 tkr |
| 2022 | 5 tkr | 126 tkr | 11 776 tkr |
| 2023 | 312 tkr | −101 tkr | 11 673 tkr |
| 2024 | 989 tkr | 1 594 tkr | 13 183 tkr |
| 2025 | 1 508 tkr | 96 tkr | 13 217 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal 6,4 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt 52,6 % – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 508 | 989 | 312 | 5 | 210 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 508 | 989 | 312 | 5 | 210 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 41 | 24 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 356 | 365 | 248 | 60 | 241 | – | – |
| Personalkostnader | 993 | 323 | 158 | 54 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 355 | 736 | 436 | 114 | 241 | – | – |
| Rörelseresultat | 153 | 253 | −124 | −109 | −31 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 93 | 147 | 133 | 10 | 15 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −57 | 1 342 | 23 | 128 | 4 214 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 96 | 1 594 | −101 | 126 | 4 193 | 119 | 322 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 94 | 10 | – | – |
| Resultat före skatt | 96 | 1 594 | −101 | 114 | 4 193 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 62 | 85 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 34 | 1 510 | −103 | 114 | 4 193 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 433 | 439 | 103 | 110 | 79 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 704 | 7 319 | 5 797 | 5 101 | 3 040 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 137 | 7 758 | 5 901 | 5 211 | 3 119 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 67 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 039 | 1 116 | 179 | 136 | 62 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 2 272 | 2 422 | 1 000 | 1 000 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 1 907 | 2 391 | 4 671 | 5 457 | 8 598 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 219 | 5 930 | 5 850 | 6 593 | 8 660 | – | – |
| Summa tillgångar | 13 355 | 13 688 | 11 751 | 11 804 | 11 779 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 13 133 | 11 623 | 11 726 | 11 613 | 7 419 | – | – |
| Fritt eget kapital | 13 167 | 13 133 | 11 623 | 11 726 | 11 613 | – | – |
| Eget kapital | 13 217 | 13 183 | 11 673 | 11 776 | 11 663 | – | – |
| Obeskattade reserver | 7 | 7 | 7 | 7 | 101 | – | – |
| Skatteskulder | 36 | 32 | 2 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 132 | 498 | 71 | 21 | 15 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 355 | 13 688 | 11 751 | 11 804 | 11 779 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99 % | 96,4 % | 99,4 % | 99,8 % | 99,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 966 % | 1 190 % | 8 249 % | 31 937 % | 57 730 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,2 % | 25,6 % | −39,8 % | −2 176,8 % | −14,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,4 % | 161,3 % | −32,4 % | 2 520 % | 1 996,7 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 52,6 % | – | 6 140 % | −97,6 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | 11,5 % | −0,9 % | 1 % | 36 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 508 tkr | 989 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 4 352 tkr | 3 967 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 4 516 tkr | 4 132 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | 385 tkr | – |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −342 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 57 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 125 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag nedskrivningar | 164 tkr | 164 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 473 tkr | 473 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 34 tkr | 1 510 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 34 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 510 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 510 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 13 217 tkr | 13 183 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 34 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 3 159 tkr | 3 159 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 1 966 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 170 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 2 878 tkr | 2 878 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse nedskrivningar | 280 tkr | 280 tkr |
| Forslag disposition | 13 167 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 13 167 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 22 tkr | 49 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 12 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 31 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 19 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 6 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 150 tkr | 1 427 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 018 tkr | 1 067 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 2 272 tkr | 2 422 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 80 tkr | 269 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 421 tkr | 421 tkr |
| Periodiseringsfonder | 7 tkr | 7 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 268 | 2 622 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 197 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Otteborn Invest and Consulting ABHuvudarbetsställe
Mäklarstigen 1, 141 43 Huddinge
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556853-4357
Registreringsdatum
19 maj 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga registrerade namn
1 st
- Osu no seichin – särskilt företagsnamn, registrerat 5 mars 2024. För den del av verksamheten som avser träning och sportslig verksamhet så som researrangemang, träningsutrustning, utgifter kopplade till personlig träning eller landslag och därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.