Outbrave Group AB
559252-9449Aktiebolagreg. 2020
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
275 tkr
Resultat efter fin. poster
−209 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Malmö
Postadress
c/o Michael Sandin, Box 4107, 203 12 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utbildnings- och konsultverksamhet avseende affärsutveckling, organisation och styrelsearbete. Bolaget ska bedriva utbildnings- och konsultverksamhet inom golfbranschen. Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 102 tkr | 1 tkr | – |
| 2021 | 171 tkr | 11 tkr | 354 tkr |
| 2022 | 471 tkr | 33 tkr | 374 tkr |
| 2023 | 736 tkr | 113 tkr | 448 tkr |
| 2024 | 1 061 tkr | 369 tkr | 817 tkr |
| 2025 | 275 tkr | −209 tkr | 628 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 7,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −76 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −74,1 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 275 | 1 061 | 736 | 471 | 171 | 102 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 275 | 1 061 | 737 | 471 | 171 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 275 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 242 | 1 129 | 623 | 438 | 160 | – |
| Rörelsekostnader | 517 | 1 129 | 623 | 438 | 160 | – |
| Rörelseresultat | −242 | −68 | 113 | 33 | 11 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 13 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 15 | 67 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 111 | 62 | −0 | −0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 33 | 437 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −209 | 369 | 113 | 33 | 11 | 1 |
| Bokslutsdispositioner | 20 | 0 | −20 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −189 | 369 | 93 | 33 | 11 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 19 | 13 | 8 | – |
| Årets resultat | −189 | 369 | 74 | 20 | 4 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 361 | 6 268 | 8 134 | 264 | 264 | – |
| Anläggningstillgångar | 7 361 | 6 268 | 8 134 | 264 | 264 | – |
| Kundfordringar | 0 | 78 | 837 | 74 | 214 | – |
| Kortfristiga fordringar | 604 | 121 | 837 | 268 | 215 | – |
| Kassa och bank | 114 | 242 | 124 | 252 | 66 | – |
| Omsättningstillgångar | 717 | 362 | 961 | 519 | 280 | – |
| Summa tillgångar | 8 079 | 6 630 | 9 095 | 783 | 544 | 424 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 767 | 398 | 324 | 304 | 300 | – |
| Fritt eget kapital | 578 | 767 | 398 | 324 | 304 | – |
| Eget kapital | 628 | 817 | 448 | 374 | 354 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 20 | 20 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 396 | 4 352 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 270 | 776 | 0 | 114 | – |
| Skatteskulder | 0 | 6 | 33 | 4 | −2 | – |
| Kortfristiga skulder | 3 054 | 1 441 | 8 627 | 410 | 190 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 079 | 6 630 | 9 095 | 783 | 544 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 7,8 % | 12,6 % | 5,1 % | 47,7 % | 65,1 % | – |
| Kassalikviditet | 23 % | 25 % | 11 % | 127 % | 147 % | – |
| Rörelsemarginal | −87,9 % | −6,4 % | 15,4 % | 7 % | 6,7 % | – |
| Vinstmarginal | −76 % | 34,8 % | 15,4 % | 7 % | 6,7 % | 1 % |
| Omsättningstillväxt | −74,1 % | 44,2 % | 56,3 % | 174,9 % | 67,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −30 % | 45,2 % | 16,6 % | 5,2 % | 1,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (47)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 888 tkr | 888 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 888 tkr | 888 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −10 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 4 474 tkr | 4 388 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 4 474 tkr | 4 388 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 5 tkr | 2 894 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 37 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 90 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 10 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 000 tkr | 992 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 000 tkr | 992 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 008 tkr | 992 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −189 tkr | 369 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −189 tkr | 369 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −369 tkr | −74 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 369 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 628 tkr | 817 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −189 tkr | 369 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 20 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 578 tkr | 767 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 578 tkr | 767 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 4 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 920 | 920 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | 0 | 529 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 1 599 tkr | 1 599 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,319 | 0,319 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 833 tkr | 833 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | 0,319 | 0,319 |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 600 | 600 |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 122 tkr | 215 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 157 tkr | 129 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 0,6 | 0,6 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 4 431 tkr | 4 341 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 0,6 | 0,6 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 4 396 tkr | 4 352 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 604 tkr | 39 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 816 tkr | 1 165 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 4 396 tkr | 4 352 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 20 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 80 tkr | 431 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 36 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 239 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Outbrave Group ABHuvudarbetsställe
Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559252-9449
Registreringsdatum
21 april 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga registrerade namn
3 st
- Outbrave Business Academy – särskilt företagsnamn, registrerat 21 april 2020. För den del av verksamheten som avser utbildningsverksamhet.
- Outbrave Consulting – särskilt företagsnamn, registrerat 21 april 2020. För den del av verksamheten som avser konsultverksamhet inom affärsutveckling och organisation.
- Doctor Golf – särskilt företagsnamn, registrerat 24 februari 2025. För den del av verksamheten som avser utbildnings- och konsultverksamhet inom golfbranschen.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.