OV mammografi Malmö AB
559291-3411Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
745 tkr
Resultat efter fin. poster
605 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lundagatan 23, 117 27 Stockholm
Postadress
Lundagatan 23, 117 27 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom medicin- och sjukvård.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 297 tkr | 1 145 tkr | 704 tkr |
| 2022 | 877 tkr | 724 tkr | 907 tkr |
| 2023 | 611 tkr | 513 tkr | 1 229 tkr |
| 2024 | 588 tkr | 456 tkr | 1 440 tkr |
| 2025 | 745 tkr | 605 tkr | 1 739 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,3 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 81,2 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 26,7 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 745 | 588 | 611 | 877 | 1 297 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 745 | 588 | 611 | 877 | 1 297 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 107 | 97 | 64 | 134 | 114 |
| Personalkostnader | 33 | 34 | 35 | 18 | 38 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 142 | 132 | 99 | 153 | 152 |
| Rörelseresultat | 603 | 456 | 512 | 724 | 1 145 |
| Räntekostnader och liknande | −2 | 0 | −1 | −0 | 0 |
| Finansiella poster | 2 | −0 | 1 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 605 | 456 | 513 | 724 | 1 145 |
| Bokslutsdispositioner | 35 | 70 | 140 | 0 | −280 |
| Resultat före skatt | 640 | 526 | 653 | 724 | 865 |
| Skatt på årets resultat | 132 | 110 | 136 | 151 | 186 |
| Årets resultat | 508 | 416 | 517 | 573 | 679 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 111 | 173 | – | 0 | 226 |
| Kortfristiga fordringar | 111 | 475 | 254 | 297 | 454 |
| Kassa och bank | 1 844 | 1 217 | 1 365 | 1 403 | 990 |
| Omsättningstillgångar | 1 956 | 1 693 | 1 619 | 1 701 | 1 444 |
| Summa tillgångar | 1 956 | 1 693 | 1 619 | 1 701 | 1 444 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 206 | 999 | 686 | 309 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 714 | 1 415 | 1 204 | 882 | 679 |
| Eget kapital | 1 739 | 1 440 | 1 229 | 907 | 704 |
| Obeskattade reserver | 35 | 70 | 140 | 280 | 280 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 2 |
| Skatteskulder | −46 | 0 | 77 | 265 | 148 |
| Kortfristiga skulder | 182 | 182 | 250 | 514 | 460 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 956 | 1 693 | 1 619 | 1 701 | 1 444 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 210 | 204 | 195 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,3 % | 88,4 % | 82,8 % | 66,4 % | 64,1 % |
| Kassalikviditet | 1 074 % | 928 % | 648 % | 331 % | 314 % |
| Rörelsemarginal | 81 % | 77,6 % | 83,8 % | 82,5 % | 88,3 % |
| Vinstmarginal | 81,2 % | 77,6 % | 84 % | 82,6 % | 88,3 % |
| Omsättningstillväxt | 26,7 % | −3,8 % | −30,3 % | −32,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,2 % | 28,9 % | 42,1 % | 63,2 % | 96,5 % |
| Omsättning per anställd | 745 tkr | 588 tkr | 611 tkr | 877 tkr | 1 297 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 508 tkr | 416 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 508 tkr | 416 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −416 tkr | −517 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 416 tkr | 517 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 35 tkr | 70 tkr |
| Forslag disposition | 1 714 tkr | 1 415 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 392 tkr | 1 206 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 303 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 213 tkr | 167 tkr |
| Periodiseringsfonder | 35 tkr | 70 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
OV mammografi Malmö ABHuvudarbetsställe
Lundagatan 23, 117 27 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559291-3411
Registreringsdatum
17 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.