Oversight AB
556864-0055Aktiebolagreg. 2011
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
194 tkr
Resultat efter fin. poster
111 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
The Best AI Powered Platform for Risk & Spend Control | Oversight
Oversight provides AI-powered financial analytics to uncover risk, ensure compliance, and automate audits for smarter, more efficient financial governance.
oversight.com
Adresser
Besöksadress
Tollarevägen 40, 132 49 Saltsjö-Boo
Postadress
c/o Prime, Tollarevägen 40, 132 49 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva marknadsföring, kommunikationer och strategi konsultverksamhet inom design, industridesign, arkitektur, trender och produktutveckling.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 10 tkr | −26 tkr | – |
| 2018 | 215 tkr | 160 tkr | – |
| 2019 | 966 tkr | 281 tkr | 336 tkr |
| 2020 | 966 tkr | 219 tkr | 387 tkr |
| 2021 | 609 tkr | 315 tkr | 634 tkr |
| 2022 | 143 tkr | 59 tkr | 460 tkr |
| 2023 | 351 tkr | 275 tkr | 678 tkr |
| 2024 | 530 tkr | 458 tkr | 741 tkr |
| 2025 | 194 tkr | 111 tkr | 829 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 57,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −63,4 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 194 | 530 | 351 | 143 | 609 | 966 | 966 | 215 | 10 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – | 0 | 97 | 89 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 195 | 530 | 351 | 143 | 706 | 1 055 | 966 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 40 | 28 | 15 | – | – |
| Handelsvaror | 3 | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 75 | 67 | 75 | 84 | 81 | 151 | 147 | – | – |
| Personalkostnader | 7 | 5 | – | 0 | 269 | 656 | 523 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 86 | 74 | 75 | 84 | 390 | 836 | 685 | – | – |
| Rörelseresultat | 109 | 456 | 275 | 59 | 316 | 219 | 281 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 1 | −0 | −0 | −1 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 111 | 458 | 275 | 59 | 315 | 219 | 281 | 160 | −26 |
| Resultat före skatt | 111 | 458 | 275 | 59 | 315 | 219 | 281 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 24 | 94 | 57 | 13 | 68 | 48 | 62 | – | – |
| Årets resultat | 87 | 363 | 218 | 46 | 247 | 171 | 218 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 605 | 569 | 453 | 408 | 372 | 86 | 1 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 605 | 569 | 453 | 408 | 372 | 86 | 1 | – | – |
| Kundfordringar | 29 | 64 | – | 0 | 16 | 130 | 77 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 91 | 138 | 59 | 45 | 16 | 147 | 77 | – | – |
| Kassa och bank | 200 | 266 | 224 | 73 | 311 | 299 | 395 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 291 | 404 | 283 | 118 | 326 | 447 | 473 | – | – |
| Summa tillgångar | 896 | 973 | 736 | 526 | 698 | 533 | 474 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 691 | 328 | 410 | 364 | 337 | 166 | 68 | – | – |
| Fritt eget kapital | 779 | 691 | 628 | 410 | 584 | 337 | 286 | – | – |
| Eget kapital | 829 | 741 | 678 | 460 | 634 | 387 | 336 | – | – |
| Skatteskulder | 24 | 94 | – | 0 | 27 | 61 | 51 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 68 | 232 | 58 | 66 | 65 | 146 | 138 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 896 | 973 | 736 | 526 | 698 | 533 | 474 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 80 | – | – | – | 220 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,4 % | 76,1 % | 92,2 % | 87,4 % | 90,7 % | 72,6 % | 70,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 430 % | 174 % | 490 % | 178 % | 504 % | 306 % | 343 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 56 % | 86,1 % | 78,4 % | 41,3 % | 51,9 % | 22,7 % | 29,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 57,2 % | 86,4 % | 78,4 % | 41,3 % | 51,7 % | 22,7 % | 29,1 % | 74,4 % | −260 % |
| Omsättningstillväxt | −63,4 % | 51 % | 145,5 % | −76,5 % | −37 % | 0 % | 349,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,5 % | 49 % | 32,2 % | 10 % | 39 % | 44,1 % | 65 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 609 tkr | 966 tkr | 966 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 604 tkr | 568 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 604 tkr | 568 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 36 tkr | 116 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 tkr | 1 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 tkr | 1 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 87 tkr | 363 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 87 tkr | 363 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −363 tkr | −218 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 363 tkr | 218 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 829 tkr | 741 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 87 tkr | 363 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 300 tkr |
| Forslag disposition | 779 tkr | 691 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 699 tkr | 691 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 62 tkr | 74 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 29 tkr | 123 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 aug. 2024 – 31 juli 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 aug. 2023 – 31 juli 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 aug. 2022 – 31 juli 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 aug. 2021 – 31 juli 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 aug. 2020 – 31 juli 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 aug. 2019 – 31 juli 2020 · Inlämnad –
Oversight ABHuvudarbetsställe
Tollarevägen 40, 132 49 Saltsjö-Boo
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556864-0055
Registreringsdatum
9 september 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 47.712 – Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.