swereg

Öviks Städservice AB

559294-9076Aktiebolagreg. 2021

Städ & fastighetsservice
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Själevad, Västernorrlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 412 tkr

+37 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

35 tkr

−66 % mot föregående år

Soliditet

15 %

+0,9 p.e. mot föregående år

Anställda

9

+13 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Öviks Städ - Städfirma Örnsköldsvik

Letar du efter en städfirma Örnsköldsvik med omnejd? Vi finns för företag, privatpersoner och föreningar som behöver hjälp.

oviksstad.se

Adresser

Besöksadress

Lovisavägen 13, 894 30 Själevad

Postadress

Lovisavägen 13, 894 30 Själevad

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva städtjänster i privata hem, företag och fastighetsbolag. Aktiebolaget bedriver äen EMS-träning, skönhets-, SPA- och massagebehandlingar, förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20222 834 tkr121 tkr291 tkr
20232 756 tkr198 tkr303 tkr
20243 229 tkr104 tkr354 tkr
20254 412 tkr35 tkr374 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 15,4 % – branschmedian 51,7 %

Vinstmarginal 0,8 % – branschmedian 6,4 %

Omsättningstillväxt 36,6 % – branschmedian 3,8 %

Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning4 4123 2292 7562 834
Övriga rörelseintäkter5321 094792601
Rörelseintäkter4 9434 3243 5473 435
Handelsvaror76754665
Övriga externa kostnader1 032828752681
Personalkostnader3 6823 1662 4792 568
Av- och nedskrivningar373616–
Rörelsekostnader4 8264 1043 2933 313
Rörelseresultat118220255122
Ränteintäkter och liknande121–
Räntekostnader och liknande84117571
Finansiella poster−83−116−56−1
Resultat efter finansiella poster35104198121
Bokslutsdispositioner0−33−175–
Resultat före skatt357123121
Skatt på årets resultat14211130
Årets resultat21501291

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar2 2052 2422 255–
Anläggningstillgångar2 2052 2422 255–
Kundfordringar231310190281
Kortfristiga fordringar719786576548
Kassa och bank10457202456
Omsättningstillgångar8238427791 004
Summa tillgångar3 0293 0853 0341 004
Aktiekapital50505050
Bundet eget kapital50505050
Balanserat resultat304253241149
Fritt eget kapital324304253241
Eget kapital374354303291
Obeskattade reserver1151158282
Långfristiga skulder1 3601 5161 883–
Leverantörsskulder78451512
Skatteskulder121197
Kortfristiga skulder1 1791 100765631
Summa eget kapital och skulder3 0293 0853 0341 004

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda986.57

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet15,4 %14,4 %12,2 %35,5 %
Kassalikviditet70 %77 %102 %159 %
Rörelsemarginal2,7 %6,8 %9,2 %4,3 %
Vinstmarginal0,8 %3,2 %7,2 %4,3 %
Omsättningstillväxt36,6 %17,2 %−2,8 %–
Avkastning på eget kapital5,6 %14,2 %4,1 %31,5 %
Omsättning per anställd490 tkr404 tkr424 tkr405 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (34)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital21 tkr50 tkr
Byggnader mark2 191 tkr2 223 tkr
Byggnader mark anskaffningsvarden2 271 tkr2 271 tkr
Byggnader mark avskrivningar81 tkr48 tkr
Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop–0
Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar32 tkr32 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat21 tkr50 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−50 tkr−12 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning50 tkr12 tkr
Forandring eget kapital totalt374 tkr354 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat21 tkr50 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond0−33 tkr
Forslag disposition324 tkr304 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning324 tkr304 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter56 tkr157 tkr
Inventarier verktyg installationer15 tkr19 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden22 tkr22 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar8 tkr3 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop022 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar4 tkr3 tkr
Lamnade koncernbidrag–0
Langfristiga skulder forfaller senare5ar994 tkr1 080 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga17 tkr81 tkr
Ovriga kortfristiga skulder264 tkr235 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut128 tkr125 tkr
Ovriga langfristiga skulder–0
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut1 350 tkr1 398 tkr
Periodiseringsfonder115 tkr115 tkr
Skulder koncernforetag langfristiga10 tkr118 tkr
Stallda sakerheter1 590 tkr1 590 tkr
Stallda sakerheter fastighetsinteckningar1 590 tkr1 590 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt416 tkr239 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter698 tkr684 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 4 jan. 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –

  • Öviks Städservice ABHuvudarbetsställe

    Lovisavägen 13, 894 30 Själevad

    Städ & fastighetsservice

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559294-9076

Registreringsdatum

4 januari 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Örnsköldsvik, Västernorrlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Städ & fastighetsservice

  • SNI 81.210 – Lokalvård
  • SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
  • SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
  • SNI 93.130 – Drift av gymanläggningar
  • SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu

Övriga registrerade namn

1 st

  • Öviks Wellness – särskilt företagsnamn, registrerat 14 november 2025. För den del av verksamheten som avser skönhetsvård, estetiska behandlingar samt EMS-träning.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler