Owlwood Production AB
556893-4243Aktiebolagreg. 2012
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
632 tkr
Resultat efter fin. poster
297 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ankargränd 3, 903 34 Umeå
Postadress
c/o Johannes Persson, Ankargränd 3, 903 34 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva artistisk verksamhet i form av liveuppträdande och inspelningar, film- och TV-produktion, rollsättning för reklam, TV, film, streamingtjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 461 tkr | 467 tkr | – |
| 2019 | 1 966 tkr | 205 tkr | – |
| 2020 | 14 tkr | −366 tkr | 132 tkr |
| 2021 | 15 tkr | −23 tkr | 109 tkr |
| 2022 | 296 tkr | 13 tkr | 122 tkr |
| 2023 | 249 tkr | −29 tkr | 93 tkr |
| 2024 | 260 tkr | −19 tkr | 74 tkr |
| 2025 | 632 tkr | 297 tkr | 371 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,1 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 47 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt 143,2 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 632 | 260 | 249 | 296 | 15 | 14 | 1 966 | 1 461 |
| Övriga rörelseintäkter | 21 | 13 | 1 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 653 | 273 | 250 | 296 | 15 | 15 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 144 | 9 | 5 | 6 | 4 | 6 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 177 | 99 | 66 | 107 | 33 | 85 | – | – |
| Personalkostnader | 213 | 187 | 210 | 170 | 0 | 289 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 535 | 295 | 281 | 283 | 38 | 380 | – | – |
| Rörelseresultat | 119 | −22 | −31 | 13 | −23 | −365 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 3 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 178 | 2 | 3 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 297 | −19 | −29 | 13 | −23 | −366 | 205 | 467 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 197 | – | – |
| Resultat före skatt | 297 | −19 | −29 | 13 | −23 | −169 | – | – |
| Årets resultat | 297 | −19 | −29 | 13 | −23 | −169 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 63 | 63 | 63 | 75 | 75 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 | 63 | 63 | 63 | 75 | 75 | – | – |
| Kundfordringar | 133 | 12 | 6 | 8 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 154 | 26 | 21 | 55 | 48 | 59 | – | – |
| Kassa och bank | 495 | 150 | 201 | 255 | 94 | 83 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 649 | 176 | 222 | 311 | 143 | 143 | – | – |
| Summa tillgångar | 662 | 239 | 285 | 373 | 218 | 218 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 24 | 43 | 72 | 59 | 82 | 250 | – | – |
| Fritt eget kapital | 321 | 24 | 43 | 72 | 59 | 82 | – | – |
| Eget kapital | 371 | 74 | 93 | 122 | 109 | 132 | – | – |
| Leverantörsskulder | 71 | 2 | 2 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 6 | – | – | 0 | 5 | 21 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 291 | 165 | 192 | 251 | 109 | 86 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 662 | 239 | 285 | 373 | 218 | 218 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,1 % | 30,8 % | 32,7 % | 32,7 % | 50 % | 60,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 223 % | 107 % | 116 % | 124 % | 131 % | 166 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 18,8 % | −8,3 % | −12,7 % | 4,4 % | −151,2 % | −2 575,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 47 % | −7,5 % | −11,6 % | 4,5 % | −151,2 % | −2 579,3 % | 10,4 % | 32 % |
| Omsättningstillväxt | 143,2 % | 4,6 % | −16 % | 1 872,7 % | 5,8 % | −99,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 80,1 % | −26,4 % | −30,9 % | 10,8 % | −20,8 % | −128,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 632 tkr | 260 tkr | 249 tkr | 296 tkr | 15 tkr | 14 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 0 | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 50 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 13 tkr | 13 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 297 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 297 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 19 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −19 tkr | −29 tkr |
| Forslag disposition | 321 tkr | 24 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 321 tkr | 24 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 4 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 177 tkr | 149 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 178 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 37 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Owlwood Production ABHuvudarbetsställe
Ankargränd 3, 903 34 Umeå
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556893-4243
Registreringsdatum
15 maj 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 59.120 – Efterproduktion av film, video och tv-program
- SNI 90.200 – Scenkonst
Övriga registrerade namn
1 st
- Nord casting – särskilt företagsnamn, registrerat 4 februari 2026. För den del av verksamhet som avser rollsättning för reklam, TV, film och streamingtjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.