Oxlantic Medical AB
559421-1418Aktiebolagreg. 2023
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
60 tkr
Resultat efter fin. poster
−21 589 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
5
Oxlantic Medical - Innovative Wearable Capnograph For All Patients
Innovative Wearable Capnograph For All Patients
oxlantic.se
Adresser
Besöksadress
Ulls Väg 29 C, 756 51 Uppsala
Postadress
Ulls Väg 29 C, 756 51 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att utveckla och marknadsföra medicintekniska produkter samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 0 tkr | −232 tkr | 9 213 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −2 044 tkr | 7 168 tkr |
| 2025 | 60 tkr | −21 589 tkr | 18 432 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,1 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −36 013,9 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 60 | 0 | 0 |
| Förändring av lager | 251 | – | – |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 258 | 7 313 | 2 046 |
| Övriga rörelseintäkter | 31 | 0 | 9 |
| Rörelseintäkter | 601 | 7 313 | 2 055 |
| Råvaror och förnödenheter | 279 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 14 899 | 8 087 | 2 121 |
| Personalkostnader | 6 565 | 1 267 | 166 |
| Av- och nedskrivningar | 291 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 446 | 3 | 0 |
| Rörelsekostnader | 22 481 | 9 357 | 2 287 |
| Rörelseresultat | −21 880 | −2 045 | −233 |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | – |
| Finansiella poster | 291 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −21 589 | −2 044 | −232 |
| Årets resultat | −21 589 | −2 044 | −232 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 029 | 7 617 | 1 796 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 166 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 194 | 7 617 | 1 796 |
| Varulager | 414 | 35 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 339 | 504 | 491 |
| Kassa och bank | 11 206 | 277 | 7 791 |
| Omsättningstillgångar | 12 959 | 815 | 8 282 |
| Summa tillgångar | 21 153 | 8 433 | 10 077 |
| Aktiekapital | 101 | 76 | 76 |
| Bundet eget kapital | 7 130 | 7 694 | 1 872 |
| Balanserat resultat | −9 305 | −7 850 | −1 796 |
| Fritt eget kapital | 11 302 | −525 | 7 340 |
| Eget kapital | 18 432 | 7 168 | 9 213 |
| Leverantörsskulder | 1 700 | 134 | 498 |
| Kortfristiga skulder | 2 721 | 1 264 | 865 |
| Summa eget kapital och skulder | 21 153 | 8 433 | 10 077 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 2 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,1 % | 85 % | 91,4 % |
| Kassalikviditet | 461 % | 62 % | 958 % |
| Rörelsemarginal | −36 499,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −36 013,9 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −117,1 % | −28,5 % | −2,5 % |
| Omsättning per anställd | 12 tkr | 0 tkr | 0 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −21 589 tkr | −2 044 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 7 029 tkr | 7 617 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | 258 tkr | 5 822 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 433 tkr | – |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −414 tkr | – |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 7 029 tkr | 7 617 tkr |
| Balanserat resultat inklusive periodens resultat | −30 894 tkr | −9 894 tkr |
| Fond utvecklingsutgifter | 7 029 tkr | 7 617 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | 25 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat inklusive periodens resultat aktivering utvecklingsutgifter | – | 5 822 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat inklusive periodens resultat arets resultat | −21 589 tkr | −2 044 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat inklusive periodens resultat upplosning fond utvecklingsutgifter | 588 tkr | – |
| Forandring eget kapital fond utvecklingsutgifter aktivering utvecklingsutgifter | – | 5 822 tkr |
| Forandring eget kapital fond utvecklingsutgifter upplosning fond utvecklingsutgifter | 588 tkr | – |
| Forandring eget kapital overkursfond aktivering utvecklingsutgifter | – | 0 |
| Forandring eget kapital overkursfond nyemission | 32 828 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt aktivering utvecklingsutgifter | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −21 589 tkr | −2 044 tkr |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | 32 853 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt upplosning fond utvecklingsutgifter | 0 | – |
| Forskott till leverantorer | 163 tkr | 35 tkr |
| Forslag disposition | 11 302 tkr | −525 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 302 tkr | −525 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 254 tkr | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 166 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 457 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 291 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 043 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 414 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 291 tkr | – |
| Kassalikviditet | 4,61 | 0,618 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 251 tkr | – |
| Overkursfond | 42 196 tkr | 9 369 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 085 tkr | 434 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 278 tkr | 277 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 296 tkr | 798 |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 2 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 743 tkr | 354 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 7 feb. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Oxlantic Medical ABHuvudarbetsställe
Ulls Väg 29 C, 756 51 Uppsala
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559421-1418
Registreringsdatum
7 februari 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
101 300 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.460 – Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.