P&I Consulting AB
556926-4251Aktiebolagreg. 2013
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 193 tkr
Resultat efter fin. poster
287 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jungfruvägen 12 A, 135 50 Tyresö
Postadress
c/o Lars Olsson, Jungfruvägen 12 A, 135 50 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva: - Konsultverksamhet inom maskininköp och processutveckling mot den träförädlande industrin i framför allt Sverige men även globalt samt därmed förenlig verksamhet. Konsultverksamhet inom maskininköp och processutveckling mot den tillverkande industrin i framför allt Sverige men även globalt samt därmed förenlig verksamhet.- Konsultverksamhet inom kvalitetskontroll av limningsprocesser i industrin i framför allt Sverige men även globalt samt därmed förenlig verksamhet. - VVS och renoveringsarbeten på fastigheter åt privatpersoner. - Konstruktionsarbete, programmeringsarbete och tillverkning av maskiner för rationell hantering av en och flerkomponenters lim och färgsystem samt därmed förenlig verksamhet. - Konsultverksamhet inom maskinutveckling och produktion samt därmed förenlig verksamhet. - Handel med bilar tex import av bilar från USA samt därmed förenlig verksamhet. - Verksamhet som inkluderar att bolaget äger och förvaltar aktier i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet. -Verksamhet som inkluderar att äga och förvalta fast och lös egendom samt i övrigt idka med verksamheterna förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 894 tkr | 336 tkr | – |
| 2018 | 988 tkr | 331 tkr | – |
| 2019 | 840 tkr | 150 tkr | 585 tkr |
| 2020 | 1 000 tkr | 248 tkr | 415 tkr |
| 2021 | 999 tkr | 359 tkr | 495 tkr |
| 2022 | 896 tkr | 216 tkr | 367 tkr |
| 2023 | 990 tkr | 191 tkr | 215 tkr |
| 2024 | 1 000 tkr | 203 tkr | 225 tkr |
| 2025 | 1 000 tkr | 219 tkr | 268 tkr |
| 2026 | 1 193 tkr | 287 tkr | 278 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,2 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 24,1 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 19,3 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 193 | 1 000 | 1 000 | 990 | 896 | 999 | 1 000 | 840 | 988 | 894 |
| Rörelseintäkter | 1 193 | 1 000 | 1 000 | 990 | 896 | 999 | 1 000 | 840 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 22 | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 0 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 77 | 102 | 143 | 176 | 69 | 87 | 104 | 91 | – | – |
| Personalkostnader | 808 | 677 | 652 | 623 | 609 | 544 | 648 | 596 | – | – |
| Rörelsekostnader | 907 | 782 | 798 | 799 | 679 | 639 | 752 | 690 | – | – |
| Rörelseresultat | 287 | 218 | 202 | 191 | 216 | 359 | 248 | 150 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 1 | −0 | 0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 287 | 219 | 203 | 191 | 216 | 359 | 248 | 150 | 331 | 336 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 50 | – | – | – | 0 | −50 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 287 | 269 | 203 | 191 | 216 | 359 | 198 | 150 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 59 | 56 | 43 | 42 | 45 | 79 | 43 | 34 | – | – |
| Årets resultat | 228 | 213 | 160 | 149 | 171 | 281 | 155 | 116 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 30 | 330 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 30 | 330 | – | – |
| Kundfordringar | 243 | 85 | 190 | 429 | 153 | 0 | 197 | 115 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 370 | 101 | 194 | 445 | 162 | 0 | 225 | 139 | – | – |
| Kassa och bank | 70 | 446 | 345 | 43 | 478 | 804 | 463 | 319 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 441 | 547 | 539 | 489 | 639 | 804 | 688 | 458 | – | – |
| Summa tillgångar | 441 | 547 | 539 | 489 | 639 | 804 | 718 | 788 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 0 | 5 | 15 | 17 | 145 | 165 | 210 | 419 | – | – |
| Fritt eget kapital | 228 | 218 | 175 | 165 | 317 | 445 | 365 | 535 | – | – |
| Eget kapital | 278 | 268 | 225 | 215 | 367 | 495 | 415 | 585 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 2 | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 10 | 16 | 8 | – | 0 | 14 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 162 | 279 | 264 | 223 | 221 | 257 | 252 | 202 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 441 | 547 | 539 | 489 | 639 | 804 | 718 | 788 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 228 | 218 | 170 | 150 | 300 | 300 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,2 % | 48,9 % | 49,1 % | 52,2 % | 63,5 % | 66,6 % | 63,3 % | 74,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 272 % | 196 % | 204 % | 219 % | 289 % | 313 % | 273 % | 227 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 24 % | 21,8 % | 20,2 % | 19,3 % | 24,1 % | 36 % | 24,8 % | 17,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 24,1 % | 21,9 % | 20,3 % | 19,3 % | 24,1 % | 36 % | 24,8 % | 17,9 % | 33,5 % | 37,6 % |
| Omsättningstillväxt | 19,3 % | 0 % | 1 % | 10,5 % | −10,3 % | −0,1 % | 19,1 % | −15 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 81,9 % | 79,4 % | 71 % | 69,1 % | 46,7 % | 56,6 % | 37,3 % | 19,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 193 tkr | 1 000 tkr | 1 000 tkr | 990 tkr | 896 tkr | 999 tkr | 1 000 tkr | 840 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 228 tkr | 213 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 228 tkr | 213 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −213 tkr | −160 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 213 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 218 tkr | 170 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 278 tkr | 268 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 228 tkr | 213 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 218 tkr | 170 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 50 tkr |
| Forslag disposition | 228 tkr | 218 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 79 | 363 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 16 tkr | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 112 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 142 tkr | 254 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 mars 2021 – 28 feb. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 mars 2020 – 28 feb. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 mars 2019 – 29 feb. 2020 · Inlämnad –
P&I Consulting ABHuvudarbetsställe
Jungfruvägen 12 A, 135 50 Tyresö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556926-4251
Registreringsdatum
19 mars 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.