P&M Stall och Garage AB
559266-3701Aktiebolagreg. 2020
Skogås, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
343 tkr
Resultat efter fin. poster
310 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tenorvägen 131, 142 42 Skogås
Postadress
c/o Peter Öhman, Tenorvägen 131, 142 42 Skogås
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska syssla med lagerhållning och transporter av varor samt uthyrning och förmedling av lokaler.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 318 tkr | 281 tkr | – |
| 2024 | 307 tkr | 155 tkr | – |
| 2025 | 325 tkr | 216 tkr | 183 tkr |
| 2026 | 343 tkr | 310 tkr | 279 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 90,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 343 | 325 | 307 | 318 |
| Rörelseintäkter | 343 | 325 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 38 | 117 | – | – |
| Rörelsekostnader | 38 | 117 | – | – |
| Rörelseresultat | 306 | 208 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 9 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 310 | 216 | 155 | 281 |
| Resultat före skatt | 310 | 216 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 64 | 62 | – | – |
| Årets resultat | 246 | 154 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 35 | 17 | – | – |
| Kassa och bank | 370 | 268 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 405 | 285 | – | – |
| Summa tillgångar | 405 | 285 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 | 5 | – | – |
| Fritt eget kapital | 254 | 158 | – | – |
| Eget kapital | 279 | 183 | – | – |
| Skatteskulder | 7 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 125 | 102 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 405 | 285 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69 % | 64,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 323 % | 281 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 89 % | 64,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 90,3 % | 66,4 % | 50,4 % | 88,6 % |
| Omsättningstillväxt | 5,5 % | 5,9 % | −3,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 88,1 % | 83,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 246 tkr | 154 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 246 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −154 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 154 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | – |
| Forslag disposition | 254 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 250 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 109 tkr | 88 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 4 tkr | 9 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 0 | −2 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
P&M Stall och Garage ABHuvudarbetsställe
Tenorvägen 131, 142 42 Skogås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559266-3701
Registreringsdatum
10 augusti 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.