P Room AB
559049-1154Aktiebolagreg. 2016
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
171 tkr
Resultat efter fin. poster
160 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tollarevägen 55, 132 49 Saltsjö-Boo
Postadress
c/o Tomas Ellefsson, Tollarevägen 55, 132 49 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva rådgivning och konsulttjänster till företag inom bygg samt bedriva handel med aktier, värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | −0 tkr | −31 tkr | – |
| 2017 | −0 tkr | 10 tkr | – |
| 2018 | 5 tkr | −2 tkr | 27 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −1 tkr | 26 tkr |
| 2020 | −0 tkr | −3 tkr | 33 tkr |
| 2021 | −0 tkr | −29 tkr | 28 tkr |
| 2022 | 176 tkr | 584 tkr | 575 tkr |
| 2023 | 902 tkr | 793 tkr | 1 008 tkr |
| 2024 | −0 tkr | 26 tkr | 1 028 tkr |
| 2025 | 171 tkr | 160 tkr | 1 153 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,3 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 93,6 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −8 575 050 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 171 | −0 | 902 | 176 | −0 | −0 | 0 | 5 | −0 | −0 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | – | – | 0 | −3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 171 | −0 | 902 | 176 | −0 | −0 | 0 | 2 | – | – |
| Handelsvaror | 1 | – | 0 | 17 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 57 | 9 | 71 | 8 | 2 | 3 | 1 | 4 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 39 | 0 | 27 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 58 | 9 | 110 | 25 | 29 | 3 | 1 | 4 | – | – |
| Rörelseresultat | 113 | −9 | 793 | 151 | −29 | −3 | −1 | −2 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 433 | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 50 | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 47 | 35 | 0 | 433 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 160 | 26 | 793 | 584 | −29 | −3 | −1 | −2 | 10 | −31 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −200 | −23 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 160 | 26 | 593 | 561 | −29 | −3 | −1 | −2 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 35 | 6 | 125 | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 125 | 19 | 469 | 546 | −29 | −3 | −1 | −2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 213 | 1 220 | 825 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 213 | 1 220 | 825 | – | – | – | – | – | – | – |
| Varulager | – | – | – | 0 | 17 | 17 | 17 | 22 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 250 | 176 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 64 | 104 | 382 | 187 | 10 | 3 | 3 | 4 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | 0 | 385 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 134 | 47 | 167 | 42 | 2 | 38 | 9 | 10 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 198 | 150 | 550 | 614 | 30 | 59 | 30 | 37 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 411 | 1 370 | 1 375 | 614 | 30 | 59 | 30 | 37 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 978 | 958 | 490 | −22 | −17 | −24 | −23 | −21 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 103 | 978 | 958 | 525 | −22 | −17 | −24 | −23 | – | – |
| Eget kapital | 1 153 | 1 028 | 1 008 | 575 | 28 | 33 | 26 | 27 | – | – |
| Obeskattade reserver | 223 | 223 | 223 | 23 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 3 | 2 | 1 | 26 | 3 | 8 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 35 | 116 | 140 | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 35 | 120 | 140 | 15 | 0 | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 411 | 1 370 | 1 375 | 614 | 30 | 59 | 30 | 37 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | – | 35 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,3 % | 87,9 % | 86,2 % | 96,5 % | 96,4 % | 55,7 % | 88,7 % | 74,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 567 % | 126 % | 392 % | 4 095 % | 3 377 % | 11 298 % | – | 956 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 65,9 % | 470 300 % | 87,9 % | 85,8 % | 2 938 800 % | 344 700 % | – | −34,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 93,6 % | −1 276 200 % | 87,9 % | 332,2 % | 2 938 800 % | 344 700 % | – | −34,3 % | −322 933,3 % | 3 069 100 % |
| Omsättningstillväxt | −8 575 050 % | −100 % | 413,6 % | −17 572 500 % | 0 % | – | −100 % | −166 700 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,9 % | 1,9 % | 46,5 % | 95,1 % | −103,3 % | −10,5 % | −3,8 % | −6,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 845 tkr | 900 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 845 tkr | 900 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 55 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 900 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 368 tkr | 320 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 368 tkr | 320 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 337 tkr | 825 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 385 tkr | 320 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 125 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 125 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −19 tkr | −469 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 19 tkr | 469 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 153 tkr | 1 028 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 125 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 103 tkr | 978 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 003 tkr | 978 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 64 tkr | 104 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 | 3 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 223 tkr | 223 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 33 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
P Room ABHuvudarbetsställe
Tollarevägen 55, 132 49 Saltsjö-Boo
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559049-1154
Registreringsdatum
28 januari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.