swereg

P&S Grafisk Form & Illustration AB

559217-0343Aktiebolagreg. 2019

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Partille, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

754 tkr

−2 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

120 tkr

+3 368 % mot föregående år

Soliditet

74 %

−2,9 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Rebecka PS Barnboksillustratör

Grafisk Form och illustration med fingertoppskänsla och kreativa idéer. Jag tar mig an olika typer av designuppdrag; logotypdesign, branding, layout, redaktionell layout och illustration, infografik, barnboksillustration, med mera.

psgrafiskform.se

Adresser

Besöksadress

Brinketorpsvägen 8, 433 41 Partille

Postadress

Brinketorpsvägen 8, 433 41 Partille

Verksamhetsbeskrivning

Frilansverksamhet med uppdrag inom grafisk design och illustration.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 727 tkr728 tkr479 tkr
20211 111 tkr294 tkr529 tkr
2022865 tkr99 tkr463 tkr
2023742 tkr146 tkr473 tkr
2024768 tkr3 tkr399 tkr
2025754 tkr120 tkr469 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 74 % – branschmedian 68,3 %

Vinstmarginal 16 % – branschmedian 9,3 %

Omsättningstillväxt −1,8 % – branschmedian −3,8 %

Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning7547687428651 1111 727
Övriga rörelseintäkter–0−14−7084–
Rörelseintäkter7547687297951 1941 727
Övriga externa kostnader7010056486292
Personalkostnader560667524636833895
Av- och nedskrivningar671212611
Rörelsekostnader636774592696901999
Rörelseresultat118−613799294728
Ränteintäkter och liknande21090––
Räntekostnader och liknande000–––
Finansiella poster21090––
Resultat efter finansiella poster120314699294728
Bokslutsdispositioner−310−37−25−72−183
Resultat före skatt89310974221545
Skatt på årets resultat202241646117
Årets resultat6918559176429

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar61118301420
Finansiella anläggningstillgångar1931571218852–
Anläggningstillgångar1991681391186620
Kundfordringar313825434592
Kortfristiga fordringar164176146172351316
Kassa och bank644502661646576638
Omsättningstillgångar808679807818927954
Summa tillgångar1 007847946936992974
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat3493483383543040
Fritt eget kapital419349423413479429
Eget kapital469399473463529479
Obeskattade reserver348317317280255183
Leverantörsskulder0103––
Skatteskulder121515151587
Kortfristiga skulder190131156193208313
Summa eget kapital och skulder1 007847946936992974

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)007575125125

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet74 %76,9 %76,6 %73,2 %73,7 %64 %
Kassalikviditet425 %520 %518 %423 %445 %305 %
Rörelsemarginal15,6 %−0,8 %18,4 %11,4 %26,4 %42,2 %
Vinstmarginal16 %0,4 %19,7 %11,5 %26,4 %42,2 %
Omsättningstillväxt−1,8 %3,5 %−14,2 %−22,2 %−35,7 %–
Avkastning på eget kapital14,8 %0,3 %18 %12,7 %33,2 %89,6 %
Omsättning per anställd754 tkr768 tkr742 tkr865 tkr1 111 tkr1 727 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar193 tkr157 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden193 tkr157 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar36 tkr36 tkr
Arets resultat eget kapital69 tkr1 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat69 tkr1 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−1 tkr−85 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning1 tkr85 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–75 tkr
Forandring periodiseringsfond−31 tkr0
Forslag disposition419 tkr349 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning419 tkr349 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter–0
Inventarier verktyg installationer6 tkr11 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden59 tkr59 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar54 tkr48 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar6 tkr7 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga133 tkr139 tkr
Ovriga kortfristiga skulder141 tkr78 tkr
Periodiseringsfonder348 tkr317 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter38 tkr37 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 3 sep. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • P&S Grafisk Form & Illustration ABHuvudarbetsställe

    Brinketorpsvägen 8, 433 41 Partille

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559217-0343

Registreringsdatum

3 september 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Partille, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
  • SNI 90.120 – Bildkonst

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler