P Thunblad AB
559004-6628Aktiebolagreg. 2015
Värmdö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
718 tkr
Resultat efter fin. poster
284 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Noravägen 44, 139 56 Värmdö
Postadress
Noravägen 44, 139 56 Värmdö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva lantbruk, utföra bilreparations- och markanläggningsarbetenm samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 841 tkr | −75 tkr | – |
| 2020 | 728 tkr | −13 tkr | – |
| 2021 | 1 042 tkr | 133 tkr | 776 tkr |
| 2022 | 505 tkr | −76 tkr | 777 tkr |
| 2023 | 614 tkr | 29 tkr | 819 tkr |
| 2024 | 482 tkr | −71 tkr | 821 tkr |
| 2025 | 380 tkr | −91 tkr | 729 tkr |
| 2026 | 718 tkr | 284 tkr | 933 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,9 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 39,5 % – branschmedian 9,8 %
Omsättningstillväxt 88,6 % – branschmedian 3,1 %
Median för 1907 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 718 | 380 | 482 | 614 | 505 | 1 042 | 728 | 841 |
| Övriga rörelseintäkter | 164 | 151 | 213 | 62 | 188 | 172 | – | – |
| Rörelseintäkter | 882 | 532 | 695 | 675 | 693 | 1 214 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 150 | 140 | 97 | 78 | 66 | 384 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 196 | 240 | 312 | 223 | 303 | 267 | – | – |
| Personalkostnader | 240 | 167 | 276 | 276 | 329 | 359 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 76 | 81 | 70 | 70 | 70 | – | – |
| Rörelsekostnader | 598 | 623 | 766 | 647 | 768 | 1 081 | – | – |
| Rörelseresultat | 283 | −92 | −71 | 29 | −75 | 133 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 284 | −91 | −71 | 29 | −76 | 133 | −13 | −75 |
| Bokslutsdispositioner | −49 | 0 | 75 | 26 | 78 | −33 | – | – |
| Resultat före skatt | 235 | −91 | 4 | 55 | 2 | 100 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 31 | 0 | 2 | 13 | 2 | 22 | – | – |
| Årets resultat | 204 | −91 | 2 | 42 | 1 | 79 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 34 | 110 | 134 | 204 | 274 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 23 | 34 | 110 | 134 | 204 | 274 | – | – |
| Kundfordringar | 144 | 5 | – | 0 | 3 | 26 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 179 | 136 | 134 | 119 | 80 | 234 | – | – |
| Kassa och bank | 957 | 611 | 645 | 698 | 664 | 517 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 136 | 747 | 779 | 816 | 744 | 750 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 159 | 781 | 889 | 951 | 948 | 1 025 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 679 | 771 | 769 | 727 | 726 | 648 | – | – |
| Fritt eget kapital | 883 | 679 | 771 | 769 | 727 | 726 | – | – |
| Eget kapital | 933 | 729 | 821 | 819 | 777 | 776 | – | – |
| Obeskattade reserver | 49 | – | 0 | 75 | 101 | 179 | – | – |
| Leverantörsskulder | 23 | 22 | 15 | 30 | 5 | 31 | – | – |
| Skatteskulder | 31 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 177 | 52 | 68 | 57 | 70 | 69 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 159 | 781 | 889 | 951 | 948 | 1 025 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | 727 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,9 % | 93,3 % | 92,3 % | 92,4 % | 90,4 % | 89,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 643 % | 1 432 % | 1 144 % | 1 437 % | 1 060 % | 1 080 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 39,5 % | −24,1 % | −14,7 % | 4,7 % | −14,9 % | 12,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 39,5 % | −24,1 % | −14,7 % | 4,7 % | −15 % | 12,8 % | −1,8 % | −8,9 % |
| Omsättningstillväxt | 88,6 % | −21,1 % | −21,5 % | 21,6 % | −51,5 % | 43,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,9 % | −12,6 % | 0,2 % | 5,1 % | 0,1 % | 10,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 718 tkr | 380 tkr | 482 tkr | 614 tkr | 505 tkr | 1 042 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 204 tkr | −91 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 204 tkr | −91 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 91 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −91 tkr | 2 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −49 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 883 tkr | 679 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 883 tkr | 679 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 23 tkr | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 832 tkr | 832 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 809 tkr | 798 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 76 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 266 | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 60 tkr | 15 tkr |
| Periodiseringsfonder | 49 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 24 tkr | 73 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 62 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
P Thunblad ABHuvudarbetsställe
Noravägen 44, 139 56 Värmdö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559004-6628
Registreringsdatum
20 februari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Värmdö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 42.990 – Diverse övriga anläggningsarbeten
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 95.312 – Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.