P.V. Gergi Invest AB
556971-9742Aktiebolagreg. 2014
Hässelby, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
136 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Loviselundsvägen 109, 165 70 Hässelby
Postadress
Loviselundsvägen 109, 165 70 Hässelby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag, bedriva handel med värdepapper och fastigheter, samt bedriva konsultverksamhet inom företagsledning och administration och därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | −50 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −60 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 264 tkr | 315 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 68 tkr | 382 tkr |
| 2020 | 50 tkr | 18 tkr | 400 tkr |
| 2021 | 46 tkr | 32 tkr | 432 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 3 269 tkr | 3 701 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 2 722 tkr | 6 371 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 321 tkr | 6 625 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 136 tkr | 6 567 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal – – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 50 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 50 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 17 | 10 | 19 | 35 | 15 | 13 | 10 | 14 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 0 | 4 | 20 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 17 | 10 | 19 | 35 | 18 | 33 | 10 | 14 | – | – |
| Rörelseresultat | −17 | −10 | −19 | −35 | 28 | 18 | −10 | −14 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 155 | 330 | 372 | 0 | 4 | 0 | 14 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 153 | 330 | 2 740 | 3 305 | 4 | −0 | 78 | 279 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 136 | 321 | 2 722 | 3 269 | 32 | 18 | 68 | 264 | −60 | −50 |
| Resultat före skatt | 136 | 321 | 2 722 | 3 269 | 32 | 18 | 68 | 264 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 28 | 66 | 52 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 107 | 255 | 2 669 | 3 269 | 32 | 18 | 68 | 264 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 568 | 6 991 | 7 211 | 4 681 | 1 419 | 2 015 | 2 115 | 1 865 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 568 | 6 991 | 7 211 | 4 681 | 1 419 | 2 015 | 2 115 | 1 865 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 11 | 8 | 8 | 2 | – | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 94 | 1 | 13 | 41 | 35 | 33 | 6 | 1 066 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 96 | 12 | 21 | 49 | 37 | 33 | 6 | 1 066 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 664 | 7 003 | 7 233 | 4 730 | 1 456 | 2 048 | 2 121 | 2 931 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 410 | 6 321 | 3 651 | 382 | 350 | 332 | 265 | 121 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 517 | 6 575 | 6 321 | 3 651 | 382 | 350 | 332 | 265 | – | – |
| Eget kapital | 6 567 | 6 625 | 6 371 | 3 701 | 432 | 400 | 382 | 315 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 | 260 | 810 | 1 029 | 1 006 | 1 638 | 1 738 | 2 615 | – | – |
| Skatteskulder | 94 | 118 | 52 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 94 | 118 | 52 | 0 | 18 | 10 | 0 | 1 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 664 | 7 003 | 7 233 | 4 730 | 1 456 | 2 048 | 2 121 | 2 931 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,6 % | 94,6 % | 88,1 % | 78,3 % | 29,7 % | 19,5 % | 18 % | 10,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 102 % | 10 % | 41 % | – | 200 % | 333 % | – | 143 841 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | 60,2 % | 35,3 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 69,6 % | 36 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | −8 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 % | 3,8 % | 41,9 % | 88,3 % | 7,4 % | 4,4 % | 17,7 % | 84 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 46 tkr | 50 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 70 tkr | 8 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 70 tkr | 8 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 62 tkr | 0 |
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 4 034 tkr | 4 574 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 107 tkr | 255 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 107 tkr | 255 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −255 tkr | −2 669 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 111 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 255 tkr | 2 669 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 55 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 6 567 tkr | 6 625 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 107 tkr | 255 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 111 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 55 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 2 464 tkr | 2 409 tkr |
| Forslag disposition | 6 517 tkr | 6 575 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 517 tkr | 6 575 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 11 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 tkr | 260 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
P.V. Gergi Invest ABHuvudarbetsställe
Loviselundsvägen 109, 165 70 Hässelby
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556971-9742
Registreringsdatum
19 maj 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Flen, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.742 – Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.