swereg

P+Z medical AB

559345-1312Aktiebolagreg. 2021

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Västerås, Västmanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

300 tkr

+12 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

237 tkr

+19 % mot föregående år

Soliditet

98 %

−0,9 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Nansengatan 3 A, 722 23 Västerås

Postadress

c/o Lovas, Nansengatan 3 A, 722 23 Västerås

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget verksamhet består i att hyra ut sig själv och andra som läkare i öppenvård och slutenvård. Utbildning av hälso- och sjukvårdspersonal. Marknadsföring av medicinska produkter och läkemedel.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021–––
20221 538 tkr833 tkr687 tkr
20231 823 tkr1 006 tkr1 111 tkr
2024313 tkr285 tkr1 336 tkr
2025267 tkr199 tkr1 243 tkr
2026300 tkr237 tkr1 181 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 97,5 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 79 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt 12,4 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202620252024202320222021
Nettoomsättning3002673131 8231 538–
Rörelseintäkter3002673131 8231 538–
Handelsvaror––00––
Övriga externa kostnader5962577165–
Personalkostnader62−23747640–
Rörelsekostnader656534818705–
Rörelseresultat2352022791 005833–
Ränteintäkter och liknande2280––
Räntekostnader och liknande0630––
Finansiella poster2−360––
Resultat efter finansiella poster2371992851 006833–
Resultat före skatt2371992851 006833–
Skatt på årets resultat484260207172–
Årets resultat189157225798662–

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202620252024202320222021
Finansiella anläggningstillgångar910750750750––
Anläggningstillgångar910750750750––
Kundfordringar361710994–
Kortfristiga fordringar572725716697–
Kassa och bank245240578592897–
Omsättningstillgångar301512635759994–
Summa tillgångar1 2111 2621 3851 509994–
Aktiekapital252525252525
Bundet eget kapital2525252525–
Balanserat resultat9681 0611 086288––
Fritt eget kapital1 1561 2181 3111 086662–
Eget kapital1 1811 2431 3361 111687–
Leverantörsskulder–0307–
Skatteskulder5040261120–
Kortfristiga skulder301949397307–
Summa eget kapital och skulder1 2111 2621 3851 509994–

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202620252024202320222021
Medelantal anställda11111–
Föreslagen utdelning (tkr)250250250–187–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202620252024202320222021
Soliditet97,5 %98,5 %96,5 %73,7 %69,1 %–
Kassalikviditet1 011 %2 630 %1 306 %191 %324 %–
Rörelsemarginal78,3 %75,8 %89,2 %55,2 %54,2 %–
Vinstmarginal79 %74,5 %91,1 %55,2 %54,2 %–
Omsättningstillväxt12,4 %−14,7 %−82,8 %18,5 %––
Avkastning på eget kapital16 %12,6 %16,9 %71,9 %96,4 %–
Omsättning per anställd300 tkr267 tkr313 tkr1 823 tkr1 538 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Andra langfristiga vardepappersinnehav910 tkr750 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden910 tkr750 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar50 tkr–
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop210 tkr–
Arets resultat eget kapital189 tkr157 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat189 tkr157 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−157 tkr−225 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning157 tkr225 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning250 tkr250 tkr
Forandring eget kapital totalt1 181 tkr1 243 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat189 tkr157 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning250 tkr250 tkr
Forslag disposition1 156 tkr1 218 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning906 tkr968 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter4 tkr5 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga3 tkr266 tkr
Ovriga kortfristiga skulder22 tkr17 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt14 tkr–
Upplupna kostnader forutbetalda intakter2 tkr2 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 9 nov. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • P+Z medical ABHuvudarbetsställe

    Nansengatan 3 A, 722 23 Västerås

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559345-1312

Registreringsdatum

9 november 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Västerås, Västmanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler