P.Z Physio AB
559002-1191Aktiebolagreg. 2015
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 451 tkr
Resultat efter fin. poster
172 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Torrängsgatan 9, 170 60 Solna
Postadress
Torrängsgatan 9, 170 60 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Verksamhetens grund innefattar sjukgymnastisk,fysioterapi inom bland annat idrottsmedicinsk inriktning som omfattar motion och idrott, behandling och förebyggande av sjukdomstillstånd och idrottsrelaterade skador med hjälp av rörelse och belastning. Verksamheten berör rehabilitering på land och bassäng i form av individuell och gruppträning för bland annat elitidrottare, företagspatienter och allmänna patienter. Specifika undersökningar, diagnostisering, manuell behandling och rehabilitering av smärta och dysfunktion i rörelse och stödjeorganen utförs. Företaget spänner även över ämnen som traumatologi, medicin, fysiologi och prevention.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 245 tkr | 200 tkr | – |
| 2022 | 1 421 tkr | 291 tkr | – |
| 2023 | 1 462 tkr | 301 tkr | 409 tkr |
| 2024 | 1 480 tkr | 224 tkr | 427 tkr |
| 2025 | 1 451 tkr | 172 tkr | 383 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86,8 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 11,9 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −2 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 451 | 1 480 | 1 462 | 1 421 | 1 245 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 95 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 451 | 1 480 | 1 557 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 544 | 537 | 574 | – | – |
| Personalkostnader | 731 | 715 | 680 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 280 | 1 257 | 1 257 | – | – |
| Rörelseresultat | 172 | 223 | 300 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 172 | 224 | 301 | 291 | 200 |
| Bokslutsdispositioner | 56 | 88 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 228 | 312 | 301 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 52 | 74 | 70 | – | – |
| Årets resultat | 176 | 239 | 231 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 17 | 22 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 101 | 101 | 101 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 113 | 118 | 123 | – | – |
| Kundfordringar | 16 | 52 | 14 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 210 | 203 | 96 | – | – |
| Kassa och bank | 119 | 219 | 396 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 329 | 422 | 492 | – | – |
| Summa tillgångar | 442 | 540 | 614 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 157 | 139 | 128 | – | – |
| Fritt eget kapital | 333 | 377 | 359 | – | – |
| Eget kapital | 383 | 427 | 409 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 56 | 144 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | 8 | 29 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 58 | 56 | 62 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 442 | 540 | 614 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 220 | 220 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86,8 % | 87,4 % | 85,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 566 % | 747 % | 797 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,8 % | 15,1 % | 20,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11,9 % | 15,1 % | 20,6 % | 20,5 % | 16,1 % |
| Omsättningstillväxt | −2 % | 1,2 % | 2,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 45,9 % | 55,9 % | 56,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 451 tkr | 1 480 tkr | 1 462 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 101 tkr | 101 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 101 tkr | 101 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 176 tkr | 239 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 176 tkr | 239 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −239 tkr | −231 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 239 tkr | 231 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 220 tkr | 220 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 383 tkr | 427 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 176 tkr | 239 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 220 tkr | 220 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 56 tkr | 88 tkr |
| Forslag disposition | 333 tkr | 377 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 113 tkr | 157 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 89 tkr | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 12 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 24 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 12 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 105 tkr | 52 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 50 tkr | 49 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 56 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
P.Z Physio ABHuvudarbetsställe
Torrängsgatan 9, 170 60 Solna
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559002-1191
Registreringsdatum
29 januari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.