P2 Bygg & Plattsättning AB
556574-7622Aktiebolagreg. 1999
Löddeköpinge, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 273 tkr
Resultat efter fin. poster
36 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Asgårdsvägen 2, 246 31 Löddeköpinge
Postadress
Asgårdsvägen 2, 246 31 Löddeköpinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsfirma samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 167 tkr | −38 tkr | – |
| 2020 | 3 259 tkr | 862 tkr | – |
| 2021 | 2 042 tkr | 83 tkr | – |
| 2022 | 2 469 tkr | 637 tkr | 1 562 tkr |
| 2023 | 201 tkr | 114 tkr | 252 tkr |
| 2024 | 812 tkr | 24 tkr | 152 tkr |
| 2025 | 1 273 tkr | 36 tkr | 180 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 31,5 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 2,8 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 56,8 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 273 | 812 | 201 | 2 469 | 2 042 | 3 259 | 3 167 |
| Övriga rörelseintäkter | 48 | 44 | 623 | 126 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 320 | 856 | 825 | 2 595 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 503 | 261 | 283 | 680 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 88 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 358 | 344 | 483 | 262 | – | – | – |
| Personalkostnader | 405 | 229 | −57 | 845 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 0 | 2 | 83 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 285 | 834 | 711 | 1 958 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 35 | 22 | 114 | 637 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 1 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 36 | 24 | 114 | 637 | 83 | 862 | −38 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 280 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 36 | 24 | 114 | 917 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 7 | 5 | 24 | 191 | – | – | – |
| Årets resultat | 28 | 20 | 90 | 726 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 80 | 0 | 0 | 2 183 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 80 | 0 | 0 | 2 183 | – | – | – |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 5 | – | – | – |
| Kundfordringar | 53 | 101 | 63 | 85 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 143 | 168 | 177 | 139 | – | – | – |
| Kassa och bank | 348 | 348 | 266 | 2 414 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 491 | 515 | 443 | 2 559 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 571 | 515 | 443 | 4 742 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 32 | 12 | 42 | 716 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 60 | 32 | 132 | 1 442 | – | – | – |
| Eget kapital | 180 | 152 | 252 | 1 562 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 130 | 75 | 35 | 2 809 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 10 | 20 | 18 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 13 | 9 | 47 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 261 | 288 | 156 | 370 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 571 | 515 | 443 | 4 742 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 50 | 0 | 120 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 31,5 % | 29,5 % | 56,9 % | 32,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 188 % | 179 % | 284 % | 690 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 2,7 % | 56,8 % | 25,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 2,8 % | 3 % | 56,7 % | 25,8 % | 4,1 % | 26,5 % | −1,2 % |
| Omsättningstillväxt | 56,8 % | 303 % | −91,9 % | 20,9 % | −37,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,7 % | 12,8 % | 35,8 % | 46,5 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 273 tkr | 812 tkr | 201 tkr | 2 469 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 28 tkr | 20 tkr |
| Byggnader mark | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 28 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −20 tkr | −90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 20 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 120 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 152 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 28 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 120 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 60 tkr | 32 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 tkr | 32 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 80 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 109 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 29 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 100 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 20 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 0 |
| Lan delagare narstaende | −130 tkr | −65 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 83 tkr | 52 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 77 tkr | 48 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 130 tkr | 75 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 160 tkr | 160 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 22 tkr | 58 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
P2 Bygg & Plattsättning ABHuvudarbetsställe
Asgårdsvägen 2, 246 31 Löddeköpinge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556574-7622
Registreringsdatum
7 september 1999
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kävlinge, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.