PA i Vemdalen AB
556945-9075Aktiebolagreg. 2013
Vemdalen, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
471 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Landsvägen 4, 846 71 Vemdalen
Postadress
Landsvägen 4, 846 71 Vemdalen
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är restaurangverksamhet, äga andelar i handelsbolag och kommanditbolag samt aktier och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 265 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 46 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 237 tkr | 590 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −59 tkr | 531 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 323 tkr | 798 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 270 tkr | 809 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 132 tkr | 813 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 458 tkr | 976 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 471 tkr | 1 045 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 473 | 462 | 134 | 271 | 325 | −57 | 240 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 472 | 460 | 133 | 271 | 324 | −57 | 239 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 471 | 458 | 132 | 270 | 323 | −59 | 237 | 46 | 265 |
| Resultat före skatt | 471 | 458 | 132 | 270 | 323 | −59 | 237 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 102 | 96 | 28 | 59 | 56 | 0 | 52 | – | – |
| Årets resultat | 369 | 362 | 104 | 211 | 267 | −59 | 185 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 391 | 1 253 | 1 051 | 1 057 | 980 | 708 | 765 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 391 | 1 253 | 1 051 | 1 057 | 980 | 708 | 765 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 1 | 0 | 6 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 4 | 1 | 2 | 20 | 28 | 29 | 44 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 25 | 1 | 2 | 27 | 28 | 29 | 45 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 416 | 1 254 | 1 053 | 1 084 | 1 008 | 737 | 810 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 626 | 563 | 659 | 548 | 481 | 540 | 355 | – | – |
| Fritt eget kapital | 995 | 926 | 763 | 759 | 748 | 481 | 540 | – | – |
| Eget kapital | 1 045 | 976 | 813 | 809 | 798 | 531 | 590 | – | – |
| Skatteskulder | 198 | 124 | 86 | 114 | 56 | 52 | 66 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 372 | 278 | 240 | 275 | 209 | 206 | 220 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 416 | 1 254 | 1 053 | 1 084 | 1 008 | 737 | 810 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 300 | 200 | 100 | 200 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,8 % | 77,8 % | 77,2 % | 74,7 % | 79,2 % | 72 % | 72,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 7 % | 0 % | 1 % | 10 % | 13 % | 14 % | 20 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,3 % | 37,2 % | 12,8 % | 26,1 % | 33,5 % | −11,1 % | 31,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 391 tkr | 1 253 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 391 tkr | 1 253 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden arets resultat andel | 473 tkr | 462 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 369 tkr | 362 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 369 tkr | 362 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −362 tkr | −104 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 362 tkr | 104 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 045 tkr | 976 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 369 tkr | 362 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 995 tkr | 926 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 695 tkr | 626 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 598 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 174 tkr | 154 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
PA i Vemdalen ABHuvudarbetsställe
Landsvägen 4, 846 71 Vemdalen
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556945-9075
Registreringsdatum
21 oktober 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härjedalen, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.