På Media AB
556536-3388Aktiebolagreg. 1996
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
21 988 tkr
Resultat efter fin. poster
857 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
12
Tryckeri i Stockholm och kreativ produktionsbyrå - PÅ Media AB
PÅ Media är en kreativ produktionsbyrå med eget tryckeri. Ett tryckeri i Stockholm som är snabba och pålitliga! Trycka förpackningar, exklusiva tryck m.m.
pamedia.se
Adresser
Besöksadress
Västberga Allé 26 4 Tr, 126 30 Hägersten
Postadress
Västberga Allé 26 4 Tr, 126 30 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall framställa digitala bilder, filmer, producera reklammaterial, grafisk formgivning. Konsulting inom grafiska branschen och sälja trycksaker samt därmed förenlig verksamhet. IT tjänster, domänhantering, Webbhantering, webportaler samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 15 658 tkr | 95 tkr | – |
| 2022 | 18 972 tkr | 342 tkr | – |
| 2023 | 20 927 tkr | −172 tkr | 635 tkr |
| 2024 | 20 620 tkr | 565 tkr | 1 047 tkr |
| 2025 | 21 988 tkr | 857 tkr | 1 296 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 21 % – branschmedian 57,5 %
Vinstmarginal 3,9 % – branschmedian 3,4 %
Omsättningstillväxt 6,6 % – branschmedian −0,3 %
Median för 914 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 21 988 | 20 620 | 20 927 | 18 972 | 15 658 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | 85 | 9 | – | – |
| Rörelseintäkter | 21 998 | 20 704 | 20 937 | – | – |
| Handelsvaror | 8 295 | 7 660 | 8 913 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 186 | 5 436 | 4 899 | – | – |
| Personalkostnader | 7 614 | 7 073 | 7 201 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 21 | 32 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | 24 | 55 | – | – |
| Rörelsekostnader | 21 112 | 20 215 | 21 100 | – | – |
| Rörelseresultat | 885 | 490 | −164 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 11 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 30 | 13 | 11 | – | – |
| Finansiella poster | −28 | 76 | −8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 857 | 565 | −172 | 342 | 95 |
| Bokslutsdispositioner | 70 | 0 | 220 | – | – |
| Resultat före skatt | 927 | 565 | 48 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 278 | 154 | 38 | – | – |
| Årets resultat | 649 | 412 | 10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 19 | 40 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 894 | 1 569 | 2 063 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 903 | 1 588 | 2 103 | – | – |
| Kundfordringar | 2 125 | 1 608 | 1 397 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 914 | 2 114 | 1 971 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 58 | – | – |
| Kassa och bank | 1 791 | 2 049 | 1 937 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 706 | 4 163 | 3 966 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 608 | 5 751 | 6 069 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 527 | 515 | 505 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 176 | 927 | 515 | – | – |
| Eget kapital | 1 296 | 1 047 | 635 | – | – |
| Obeskattade reserver | 113 | 183 | 183 | – | – |
| Avsättningar | 2 298 | 1 920 | 2 398 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 512 | 1 263 | 1 417 | – | – |
| Skatteskulder | 173 | 31 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 901 | 2 601 | 2 853 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 608 | 5 751 | 6 069 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 12 | 13 | 13 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 21 % | 20,7 % | 12,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 162 % | 160 % | 139 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4 % | 2,4 % | −0,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,9 % | 2,7 % | −0,8 % | 1,8 % | 0,6 % |
| Omsättningstillväxt | 6,6 % | −1,5 % | 10,3 % | 21,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 50,1 % | 39,3 % | 1,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 832 tkr | 1 586 tkr | 1 610 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 894 tkr | 1 569 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 649 tkr | 412 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 649 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −412 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 412 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 296 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 649 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 400 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 70 tkr | 0 |
| Forskott fran kunder | 39 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 1 176 tkr | 927 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 576 tkr | 527 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 738 tkr | 501 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 309 tkr | 309 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 309 tkr | 305 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 94 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 94 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 9 tkr | 15 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 294 tkr | 1 294 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 285 tkr | 1 280 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 6 tkr |
| Ovriga avsattningar | 2 298 tkr | 1 920 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 51 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 237 tkr | 411 tkr |
| Periodiseringsfonder | 113 tkr | 183 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 78 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 609 tkr | 2 284 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 715 tkr | 715 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 940 tkr | 896 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
På Media ABHuvudarbetsställe
Västberga Allé 26 4 Tr, 126 30 Hägersten
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556536-3388
Registreringsdatum
20 november 1996
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 18.130 – Grafiska tjänster före tryckning (prepress/premedia)
- SNI 58.190 – Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
Övriga registrerade namn
1 st
- Prinero – särskilt företagsnamn, registrerat 16 september 2013. För den del av verksamheten som bedrivs genom bolagets webbshop, d v s den försäljning av grafiska produkter som främst riktar sig till företagskunder.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.