swereg

På väg till dig - Sverige AB

559333-8006Aktiebolagreg. 2021

Event & festlokal
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Borlänge, Dalarnas län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

147 tkr

−70 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−38 tkr

+22 % mot föregående år

Soliditet

52 %

+47 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Gamla Landsvägen 8 B, 784 62 Borlänge

Postadress

c/o Jenny Borg, Gamla Landsvägen 8 B, 784 62 Borlänge

Verksamhetsbeskrivning

En rullande butik som på beställning från kund tar hem varor inom djur, foder, fritid, sport och trädgård, hemleverans av dessa produkter. E-handel inom djur, fritid och foder. Även tjänster inom djur & fritid och service inom djur & fritid. Stalltjänster, träning av häst. Inköp och försäljning av hästar. Uppstallning av hästar. Omhändertagande av hundar, service av trädgårdsmaskiner och diverse trädgårdssysslor. Uthyrning av diverse hästartiklar och andra fritidsartiklar. Gårdsbutik. Konsultuppdrag inom djur & fritid. Försäljning av godis.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022195 tkr−33 tkr42 tkr
2023448 tkr−76 tkr16 tkr
2024493 tkr−49 tkr18 tkr
2025147 tkr−38 tkr29 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 52,4 % – branschmedian 50,6 %

Vinstmarginal −25,9 % – branschmedian 2,7 %

Omsättningstillväxt −70,2 % – branschmedian 1,5 %

Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning147493448195
Övriga rörelseintäkter98–––
Rörelseintäkter246493448195
Handelsvaror213373313174
Övriga externa kostnader4410014642
Personalkostnader243–
Av- och nedskrivningar19505011
Rörelsekostnader279525511227
Rörelseresultat−33−33−63−31
Ränteintäkter och liknande000–
Räntekostnader och liknande516132
Finansiella poster−5−16−13−2
Resultat efter finansiella poster−38−49−76−33
Resultat före skatt−38−49−76−33
Årets resultat−38−49−76−33

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar0210260309
Anläggningstillgångar0210260309
Varulager015––
Kundfordringar53665
Kortfristiga fordringar13391110
Kassa och bank43605829
Omsättningstillgångar561146839
Summa tillgångar56324328348
Aktiekapital2517512575
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat43−109−3350
Fritt eget kapital4−7−917
Eget kapital29181642
Långfristiga skulder27271285308
Kortfristiga skulder03627−2
Summa eget kapital och skulder56324328348

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet52,4 %5,4 %5 %12 %
Kassalikviditet–277 %253 %−2 341 %
Rörelsemarginal−22,7 %−6,7 %−14,1 %−16,1 %
Vinstmarginal−25,9 %−9,9 %−17 %−16,9 %
Omsättningstillväxt−70,2 %10 %129,7 %–
Avkastning på eget kapital−130,3 %−276,9 %−464,8 %−78,6 %
Omsättning per anställd––––
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital−38 tkr−49 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−38 tkr−49 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning49 tkr76 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−49 tkr−76 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott50 tkr–
Forandring eget kapital totalt29 tkr18 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−38 tkr−49 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott50 tkr50 tkr
Forslag disposition4 tkr−7 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning4 tkr−7 tkr
Inventarier verktyg installationer0210 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden0320 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar0110 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar320 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar19 tkr50 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar129 tkr–
Lager varor under tillverkning015 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar–62 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga8 tkr3 tkr
Ovriga kortfristiga skulder09 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut026 tkr
Ovriga langfristiga skulder27 tkr103 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut0168 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 aug. 2024 – 31 juli 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 aug. 2023 – 31 juli 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 aug. 2022 – 31 juli 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 8 sep. 2021 – 31 juli 2022 · Inlämnad –

  • På väg till dig - Sverige ABHuvudarbetsställe

    Gamla Landsvägen 8 B, 784 62 Borlänge

    Event & festlokal

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559333-8006

Registreringsdatum

8 september 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Borlänge, Dalarnas län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Event & festlokal

  • SNI 93.290 – Övrig fritids- och nöjesverksamhet
  • SNI 47.122 – Övrig detaljhandel med brett sortiment
  • SNI 93.191 – Tävling med hästar
  • SNI 01.430 – Uppfödning av hästar och andra hästdjur

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler