Pagema Sport & Media AB
559169-1711Aktiebolagreg. 2018
Karlstad, Värmlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
227 tkr
Resultat efter fin. poster
195 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Malmtorgsgatan 14, 653 40 Karlstad
Postadress
c/o Per Agnemyr, Malmtorgsgatan 14, 653 40 Karlstad
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom sportmedia. Frilansjournalistik och konsultverksamhet inom sportmedia. Kunder är i huvudsak tidningar, radio och televisionskanaler. Verksamheten bedrivs genom aktiv bevakning av olika sportevenemang.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 277 tkr | 249 tkr | 245 tkr |
| 2020 | 226 tkr | 202 tkr | 254 tkr |
| 2021 | 257 tkr | 223 tkr | 281 tkr |
| 2022 | 228 tkr | 197 tkr | 287 tkr |
| 2023 | 228 tkr | 208 tkr | 252 tkr |
| 2024 | 228 tkr | 187 tkr | 250 tkr |
| 2025 | 227 tkr | 195 tkr | 254 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,7 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 85,8 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −0,4 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 227 | 228 | 228 | 228 | 257 | 226 | 277 |
| Rörelseintäkter | 227 | 228 | 228 | 228 | 257 | 226 | 277 |
| Övriga externa kostnader | 33 | 44 | 23 | 32 | 34 | 24 | 28 |
| Rörelsekostnader | 33 | 44 | 23 | 32 | 34 | 24 | 28 |
| Rörelseresultat | 194 | 184 | 205 | 196 | 223 | 202 | 249 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 3 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 3 | 3 | 1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 195 | 187 | 208 | 197 | 223 | 202 | 249 |
| Resultat före skatt | 195 | 187 | 208 | 197 | 223 | 202 | 249 |
| Skatt på årets resultat | 40 | 39 | 43 | 41 | 46 | 43 | 54 |
| Årets resultat | 154 | 148 | 165 | 156 | 177 | 159 | 195 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 46 | 88 | 73 | 56 | 30 | 7 | 7 |
| Kassa och bank | 265 | 218 | 242 | 288 | 325 | 346 | 331 |
| Omsättningstillgångar | 311 | 306 | 315 | 344 | 354 | 353 | 338 |
| Summa tillgångar | 311 | 306 | 315 | 344 | 354 | 353 | 338 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 50 | 52 | 37 | 81 | 54 | 45 | – |
| Fritt eget kapital | 204 | 200 | 202 | 237 | 231 | 204 | 195 |
| Eget kapital | 254 | 250 | 252 | 287 | 281 | 254 | 245 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 6 | – | 0 | 0 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 9 | 42 | 24 |
| Kortfristiga skulder | 57 | 56 | 64 | 58 | 74 | 99 | 93 |
| Summa eget kapital och skulder | 311 | 306 | 315 | 344 | 354 | 353 | 338 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | 150 | 150 | 200 | 150 | 150 | 150 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,7 % | 81,7 % | 79,7 % | 83,3 % | 79,2 % | 71,9 % | 72,5 % |
| Kassalikviditet | 545 % | 546 % | 494 % | 598 % | 480 % | 355 % | 364 % |
| Rörelsemarginal | 85,6 % | 80,8 % | 90 % | 86,1 % | 86,8 % | 89,4 % | 89,9 % |
| Vinstmarginal | 85,8 % | 82,1 % | 91,1 % | 86,4 % | 86,7 % | 89,4 % | 89,9 % |
| Omsättningstillväxt | −0,4 % | −0 % | 0 % | −11,6 % | 14,1 % | −18,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 60,7 % | 59,4 % | 65,5 % | 54,4 % | 63,1 % | 62,6 % | 79,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 154 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 154 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −148 tkr | −165 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 148 tkr | 165 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 254 tkr | 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 154 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | 204 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 54 tkr | 50 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 14 tkr | 63 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 52 tkr | 52 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 27 aug. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Pagema Sport & Media ABHuvudarbetsställe
Malmtorgsgatan 14, 653 40 Karlstad
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559169-1711
Registreringsdatum
27 augusti 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Karlstad, Värmlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.