Paintclub Måleri Göteborg AB
559365-7942Aktiebolagreg. 2022
Sävedalen, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
13 985 tkr
Resultat efter fin. poster
2 122 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
10
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Industrivägen 53, 433 61 Sävedalen
Postadress
Industrivägen 53, 433 61 Sävedalen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsmåleri och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2022 | 4 191 tkr | 359 tkr | 309 tkr |
| 2023 | 9 187 tkr | 705 tkr | 862 tkr |
| 2024 | 8 401 tkr | 732 tkr | 1 443 tkr |
| 2025 | 13 985 tkr | 2 122 tkr | 2 122 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 15,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 66,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 985 | 8 401 | 9 187 | 4 191 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 26 | 43 | 27 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 14 011 | 8 444 | 9 214 | 4 191 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 301 | 736 | – | – | – |
| Handelsvaror | 2 160 | 1 293 | 4 201 | 855 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 142 | 891 | 789 | 634 | – |
| Personalkostnader | 7 251 | 4 778 | 3 490 | 2 332 | – |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 31 | 26 | 10 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 11 891 | 7 730 | 8 507 | 3 832 | – |
| Rörelseresultat | 2 120 | 715 | 707 | 359 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 18 | 4 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 6 | 0 | – |
| Finansiella poster | 2 | 17 | −2 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 122 | 732 | 705 | 359 | – |
| Resultat före skatt | 2 122 | 732 | 705 | 359 | – |
| Skatt på årets resultat | 443 | 151 | 152 | 75 | – |
| Årets resultat | 1 679 | 581 | 553 | 284 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 76 | 111 | 92 | 118 | – |
| Anläggningstillgångar | 76 | 111 | 92 | 118 | – |
| Kundfordringar | 1 371 | 807 | 348 | 561 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 804 | 1 072 | 955 | 823 | – |
| Kassa och bank | 3 143 | 1 728 | 910 | 404 | – |
| Omsättningstillgångar | 4 947 | 2 800 | 1 865 | 1 227 | – |
| Summa tillgångar | 5 023 | 2 911 | 1 957 | 1 345 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 418 | 837 | 284 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 097 | 1 418 | 837 | 284 | – |
| Eget kapital | 2 122 | 1 443 | 862 | 309 | – |
| Leverantörsskulder | 530 | 282 | 288 | 278 | – |
| Skatteskulder | 419 | 208 | 106 | 14 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 901 | 1 468 | 1 095 | 1 036 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 023 | 2 911 | 1 957 | 1 345 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 9 | 7 | 4 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 000 | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,2 % | 49,6 % | 44,1 % | 23 % | – |
| Kassalikviditet | 171 % | 191 % | 170 % | 118 % | – |
| Rörelsemarginal | 15,2 % | 8,5 % | 7,7 % | 8,6 % | – |
| Vinstmarginal | 15,2 % | 8,7 % | 7,7 % | 8,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | 66,5 % | −8,6 % | 119,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 79,1 % | 40,2 % | 64,2 % | 91,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 399 tkr | 933 tkr | 1 312 tkr | 1 048 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 679 tkr | 581 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 679 tkr | 581 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −581 tkr | −553 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 581 tkr | 553 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 122 tkr | 1 443 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 679 tkr | 581 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 000 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 243 tkr | 94 tkr |
| Forslag disposition | 2 097 tkr | 1 418 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 97 tkr | 418 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 92 tkr | 69 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 76 tkr | 111 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 177 tkr | 177 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 101 tkr | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 49 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 35 tkr | 31 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 98 tkr | 101 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 380 tkr | 166 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 142 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 430 tkr | 811 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 16 feb. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Paintclub Måleri Göteborg ABHuvudarbetsställe
Industrivägen 53, 433 61 Sävedalen
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559365-7942
Registreringsdatum
16 februari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Partille, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.