PAKÅ Förvaltning AB
559092-2380Aktiebolagreg. 2016
Åtvidaberg, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
242 tkr
Resultat efter fin. poster
113 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Könserum Gården, 597 96 Åtvidaberg
Postadress
c/o Karmegren, Könserum Gården, 597 96 Åtvidaberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning och kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 189 tkr | 116 tkr | – |
| 2019 | 189 tkr | 80 tkr | – |
| 2020 | 189 tkr | −28 tkr | 189 tkr |
| 2021 | 193 tkr | 84 tkr | 239 tkr |
| 2022 | 201 tkr | 95 tkr | 299 tkr |
| 2023 | 218 tkr | 87 tkr | 353 tkr |
| 2024 | 235 tkr | 91 tkr | 415 tkr |
| 2025 | 242 tkr | 113 tkr | 492 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 46,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 242 | 235 | 218 | 201 | 193 | 189 | 189 | 189 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 2 | 0 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 242 | 235 | 218 | 203 | 193 | 191 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 62 | 68 | 66 | 60 | 62 | 176 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 39 | 33 | 29 | 28 | 25 | – | – |
| Rörelsekostnader | 101 | 107 | 99 | 89 | 90 | 201 | – | – |
| Rörelseresultat | 141 | 127 | 119 | 114 | 103 | −10 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 28 | 37 | 31 | 18 | 19 | 18 | – | – |
| Finansiella poster | −27 | −36 | −31 | −18 | −19 | −18 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 113 | 91 | 87 | 95 | 84 | −28 | 80 | 116 |
| Bokslutsdispositioner | −16 | −12 | −20 | −20 | −20 | 29 | – | – |
| Resultat före skatt | 97 | 79 | 67 | 75 | 64 | 1 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 20 | 16 | 14 | 16 | 14 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 77 | 62 | 54 | 60 | 51 | 1 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 758 | 797 | 836 | 772 | 781 | 785 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 758 | 797 | 836 | 772 | 781 | 785 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 39 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 8 | 10 | 8 | 10 | 49 | – | – |
| Kassa och bank | 364 | 261 | 178 | 201 | 145 | 110 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 372 | 268 | 188 | 209 | 154 | 159 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 130 | 1 065 | 1 024 | 981 | 935 | 944 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 365 | 303 | 249 | 189 | 139 | 138 | – | – |
| Fritt eget kapital | 442 | 365 | 303 | 249 | 189 | 139 | – | – |
| Eget kapital | 492 | 415 | 353 | 299 | 239 | 189 | – | – |
| Obeskattade reserver | 117 | 101 | 89 | 69 | 49 | 29 | – | – |
| Långfristiga skulder | 450 | 484 | 518 | 552 | 586 | 620 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 6 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 71 | 65 | 64 | 61 | 61 | 106 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 130 | 1 065 | 1 024 | 981 | 935 | 944 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,8 % | 46,5 % | 41,4 % | 36,1 % | 29,8 % | 22,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 523 % | 412 % | 293 % | 345 % | 254 % | 150 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 58,2 % | 54,2 % | 54,4 % | 56,7 % | 53,5 % | −5,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 46,7 % | 38,7 % | 39,9 % | 47,3 % | 43,5 % | −14,8 % | 42,3 % | 61,4 % |
| Omsättningstillväxt | 3 % | 7,8 % | 8,5 % | 4,2 % | 2,1 % | 0 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,6 % | 15 % | 15,2 % | 20 % | 21,1 % | 0,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 47 tkr | 41 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 77 tkr | 62 tkr |
| Byggnader mark | 672 tkr | 699 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 888 tkr | 888 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 216 tkr | 189 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 27 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 77 tkr | 62 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −62 tkr | −54 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 62 tkr | 54 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 492 tkr | 415 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 77 tkr | 62 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −6 tkr | −12 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −10 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 442 tkr | 365 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 142 tkr | 365 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 86 tkr | 98 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 121 tkr | 121 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 35 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 12 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 314 tkr | 348 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 148 | 574 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 10 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 34 tkr | 34 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 450 tkr | 484 tkr |
| Periodiseringsfonder | 70 tkr | 60 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 020 tkr | 1 020 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 020 tkr | 1 020 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 19 tkr | 19 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
PAKÅ Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Könserum Gården, 597 96 Åtvidaberg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559092-2380
Registreringsdatum
19 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Åtvidaberg, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.