Pallazzot AB
556760-6800Aktiebolagreg. 2008
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
1 986 tkr
Resultat efter fin. poster
−111 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stenkolsgatan 1 A, 417 07 Göteborg
Postadress
Stenkolsgatan 1 A, 417 07 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är medlemsklubb, nätverkande, kulturevent, möten samt gastronomi
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 490 tkr | −82 tkr | – |
| 2020 | 663 tkr | −105 tkr | – |
| 2021 | 1 499 tkr | −132 tkr | 57 tkr |
| 2022 | 1 986 tkr | −111 tkr | 58 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,5 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal −5,6 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 32,5 % – branschmedian −4,2 %
Median för 8463 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 986 | 1 499 | 663 | 490 |
| Rörelseintäkter | 1 986 | 1 499 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 63 | 51 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 868 | 1 467 | – | – |
| Personalkostnader | 34 | 23 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 111 | 61 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 076 | 1 602 | – | – |
| Rörelseresultat | −89 | −103 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 21 | 29 | – | – |
| Finansiella poster | −21 | −29 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −111 | −132 | −105 | −82 |
| Bokslutsdispositioner | 111 | 80 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | −52 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 0 | −52 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 436 | 375 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 451 | 375 | – | – |
| Kundfordringar | 178 | 139 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 486 | 332 | – | – |
| Kassa och bank | 118 | 175 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 604 | 507 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 056 | 881 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −43 | 10 | – | – |
| Fritt eget kapital | −42 | −43 | – | – |
| Eget kapital | 58 | 57 | – | – |
| Leverantörsskulder | 280 | 251 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 998 | 824 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 056 | 881 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,5 % | 6,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 61 % | 61 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −4,5 % | −6,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −5,6 % | −8,8 % | −15,8 % | −16,8 % |
| Omsättningstillväxt | 32,5 % | 126,2 % | 35,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 % | −91,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 15 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 266 | −52 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 266 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 52 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −52 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 58 tkr | 57 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 266 | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | −42 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −42 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 217 tkr | 119 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 600 | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 0,6 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 15 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 436 tkr | 375 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 787 tkr | 614 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 350 tkr | 239 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 173 tkr | 222 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 111 tkr | 61 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | −111 tkr | −80 tkr |
| Medel disponera | −42 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 91 tkr | 73 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 992 | 94 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 711 tkr | 472 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Pallazzot ABHuvudarbetsställe
Stenkolsgatan 1 A, 417 07 Göteborg
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556760-6800
Registreringsdatum
1 juli 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
- SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
- SNI 73.120 – Mediebyråverksamhet och annonsförsäljning
- SNI 58.110 – Utgivning av böcker
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.