Palma Åkeri i Örebro AB
556665-1468Aktiebolagreg. 2004
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 575 tkr
Resultat efter fin. poster
−27 tkr
Soliditet
23 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Trastgatan 7, 703 48 Örebro
Postadress
Trastgatan 7, 703 48 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva transporttjänster av gods och naturprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4 715 tkr | −10 tkr | – |
| 2020 | 2 715 tkr | −462 tkr | – |
| 2021 | 2 668 tkr | 15 tkr | 1 167 tkr |
| 2022 | 2 292 tkr | −96 tkr | 1 168 tkr |
| 2023 | 2 457 tkr | 448 tkr | 1 268 tkr |
| 2024 | 2 207 tkr | −67 tkr | 1 280 tkr |
| 2025 | 1 575 tkr | −27 tkr | 1 279 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 23,4 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal −1,7 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −28,6 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 575 | 2 207 | 2 457 | 2 292 | 2 668 | 2 715 | 4 715 |
| Övriga rörelseintäkter | 297 | 45 | – | 0 | 92 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 871 | 2 252 | 2 457 | 2 292 | 2 760 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 008 | 1 273 | 1 199 | 1 390 | 1 349 | – | – |
| Personalkostnader | 613 | 837 | 605 | 655 | 858 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 290 | 232 | 224 | 323 | 401 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 79 | 0 | 88 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 911 | 2 342 | 2 107 | 2 367 | 2 697 | – | – |
| Rörelseresultat | −39 | −89 | 350 | −75 | 63 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 19 | 19 | 4 | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 2 | 11 | 28 | 49 | – | – |
| Finansiella poster | 13 | 22 | 98 | −21 | −48 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −27 | −67 | 448 | −96 | 15 | −462 | −10 |
| Bokslutsdispositioner | 27 | 80 | −348 | 97 | −14 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 13 | 100 | 1 | 1 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 1 | – | 0 | 1 | – | – |
| Årets resultat | −0 | 12 | 100 | 1 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 411 | 644 | 881 | 1 107 | 1 339 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 008 | 1 008 | 1 008 | 1 128 | 1 128 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 419 | 1 652 | 1 889 | 2 235 | 2 467 | – | – |
| Kundfordringar | 4 | 0 | 8 | 33 | 12 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 827 | 182 | 94 | 291 | 301 | – | – |
| Kassa och bank | 1 050 | 1 296 | 1 208 | 490 | 657 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 876 | 1 478 | 1 303 | 781 | 958 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 295 | 3 130 | 3 191 | 3 016 | 3 426 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 180 | 1 168 | 1 068 | 1 067 | 1 067 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 179 | 1 180 | 1 168 | 1 068 | 1 067 | – | – |
| Eget kapital | 1 279 | 1 280 | 1 268 | 1 168 | 1 167 | – | – |
| Obeskattade reserver | 246 | 273 | 353 | 5 | 102 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 015 | – | 0 | 43 | 294 | – | – |
| Leverantörsskulder | 81 | 19 | 58 | 99 | 139 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 754 | 1 577 | 1 571 | 1 800 | 1 862 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 295 | 3 130 | 3 191 | 3 016 | 3 426 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 23,4 % | 47,8 % | 48,5 % | 38,9 % | 36,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 68 % | 94 % | 83 % | 43 % | 51 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,5 % | −4,1 % | 14,2 % | −3,3 % | 2,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −1,7 % | −3 % | 18,2 % | −4,2 % | 0,6 % | −17 % | −0,2 % |
| Omsättningstillväxt | −28,6 % | −10,2 % | 7,2 % | −14,1 % | −1,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0 % | 0,9 % | 7,9 % | 0,1 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 575 tkr | 1 104 tkr | 1 229 tkr | 1 146 tkr | 1 334 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 246 tkr | 273 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 008 tkr | 1 008 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 008 tkr | 1 008 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −210 | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −210 | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | −100 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | 100 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −27 tkr | −80 tkr |
| Forslag disposition | 1 179 tkr | 1 180 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 179 tkr | 1 180 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 275 tkr | 180 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 1 008 tkr | 1 008 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 411 tkr | 644 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 6 020 tkr | 4 148 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 609 tkr | 3 505 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 185 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 3 057 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 290 tkr | 232 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 185 tkr | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 547 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 327 tkr | 1 432 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 204 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 015 tkr | – |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 5 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 588 tkr | 650 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 650 tkr | 650 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 2 938 tkr | 0 |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 246 tkr | 273 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 143 tkr | 126 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Palma Åkeri i Örebro ABHuvudarbetsställe
Trastgatan 7, 703 48 Örebro
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556665-1468
Registreringsdatum
19 augusti 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.