Palmkvist Måleri i Malmö AB
556665-3944Aktiebolagreg. 2004
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
31 286 tkr
Resultat efter fin. poster
−252 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
28
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Höjdrodergatan 27, 212 39 Malmö
Postadress
Höjdrodergatan 27, 212 39 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva måleriverksamhet, handel och förvaltning av värdepapper, äga och förvalta fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 25 674 tkr | 3 467 tkr | – |
| 2022 | 9 788 tkr | 1 837 tkr | – |
| 2023 | 27 993 tkr | 4 081 tkr | – |
| 2024 | 34 774 tkr | 3 100 tkr | 6 802 tkr |
| 2025 | 31 286 tkr | −252 tkr | 6 568 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −0,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −10 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 286 | 34 774 | 27 993 | 9 788 | 25 674 |
| Övriga rörelseintäkter | 249 | 124 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 31 536 | 34 898 | – | – | – |
| Handelsvaror | 8 852 | 8 394 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 101 | 3 749 | – | – | – |
| Personalkostnader | 18 617 | 19 629 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 33 | 29 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 154 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 31 757 | 31 801 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −221 | 3 097 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 33 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −31 | 3 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −252 | 3 100 | 4 081 | 1 837 | 3 467 |
| Bokslutsdispositioner | 489 | −1 403 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 237 | 1 698 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 71 | 424 | – | – | – |
| Årets resultat | 165 | 1 274 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 110 | 168 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 110 | 168 | – | – | – |
| Kundfordringar | 2 447 | 2 507 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 833 | 12 440 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 833 | 12 440 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 11 943 | 12 608 | – | – | – |
| Aktiekapital | 114 | 114 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 134 | 134 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 6 269 | 5 395 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 434 | 6 668 | – | – | – |
| Eget kapital | 6 568 | 6 802 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 50 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 028 | 977 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 197 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 374 | 5 756 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 943 | 12 608 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 28 | 31 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55 % | 54,3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 220 % | 216 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 8,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −0,8 % | 8,9 % | 14,6 % | 18,8 % | 13,5 % |
| Omsättningstillväxt | −10 % | 24,2 % | 186 % | −61,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,5 % | 18,7 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 117 tkr | 1 122 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 591 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 320 | 320 |
| Arets resultat eget kapital | 165 tkr | 1 274 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 439 tkr | 0 |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 58 tkr | 110 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 165 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 274 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 274 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 399 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 165 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 399 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 83 tkr | 95 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 114 tkr | 114 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 30 tkr | 19 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 11 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 7 894 tkr | 9 055 tkr |
| Forslag disposition | 6 434 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 434 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 324 tkr | 204 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 26 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 372 tkr | 405 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 345 tkr | 331 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 51 tkr | 217 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 18 tkr | 51 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 8 tkr | 217 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | −1 355 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 110 tkr | 18 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 939 tkr | 656 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 2 tkr | 3 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 29 tkr | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 467 tkr | 656 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 320 tkr | 3 816 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Palmkvist Måleri i Malmö ABHuvudarbetsställe
Höjdrodergatan 27, 212 39 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556665-3944
Registreringsdatum
26 augusti 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
114 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.