PalmrothTraining AB
559198-1963Aktiebolagreg. 2019
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
627 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kornellvägen 42 A, 703 84 Örebro
Postadress
Kornellvägen 42 A, 703 84 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Friskvård, Kostrådgivning, Personlig träning, Massage, Gruppträning, Föreläsning samt Träning på resa.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 465 tkr | 8 tkr | – |
| 2021 | 519 tkr | −27 tkr | – |
| 2022 | 663 tkr | 10 tkr | 86 tkr |
| 2023 | 661 tkr | −25 tkr | 61 tkr |
| 2024 | 563 tkr | −14 tkr | 48 tkr |
| 2025 | 627 tkr | −1 tkr | 46 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,1 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal −0,2 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 11,4 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 627 | 563 | 661 | 663 | 519 | 465 |
| Rörelseintäkter | 627 | 563 | 661 | 663 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 110 | 166 | 180 | 156 | – | – |
| Personalkostnader | 538 | 445 | 525 | 491 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 6 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 648 | 611 | 711 | 653 | – | – |
| Rörelseresultat | −21 | −48 | −50 | 10 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 19 | 34 | 25 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −14 | −25 | 10 | −27 | 8 |
| Resultat före skatt | −1 | −14 | −25 | 10 | – | – |
| Årets resultat | −1 | −14 | −25 | 10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 6 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 149 | 149 | 149 | 149 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 149 | 149 | 149 | 155 | – | – |
| Kundfordringar | 56 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 56 | 111 | 116 | 96 | – | – |
| Kassa och bank | 212 | 70 | 97 | 98 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 268 | 181 | 213 | 194 | – | – |
| Summa tillgångar | 417 | 330 | 362 | 349 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −2 | 11 | 36 | 26 | – | – |
| Fritt eget kapital | −4 | −2 | 11 | 36 | – | – |
| Eget kapital | 46 | 48 | 61 | 86 | – | – |
| Skatteskulder | 23 | 23 | 23 | 24 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 371 | 282 | 301 | 263 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 417 | 330 | 362 | 349 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11,1 % | 14,4 % | 17 % | 24,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 72 % | 64 % | 71 % | 74 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −3,3 % | −8,6 % | −7,5 % | 1,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,2 % | −2,5 % | −3,8 % | 1,5 % | −5,2 % | 1,6 % |
| Omsättningstillväxt | 11,4 % | −14,9 % | −0,3 % | 27,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,2 % | −29 % | −40,4 % | 11,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 627 tkr | 563 tkr | 661 tkr | 663 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 149 tkr | 149 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −1 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 14 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −14 tkr | −25 tkr |
| Forslag disposition | −4 tkr | −2 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −4 tkr | −2 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 111 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 31 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 31 tkr | 31 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 327 tkr | 239 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 20 tkr | 35 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
PalmrothTraining ABHuvudarbetsställe
Kornellvägen 42 A, 703 84 Örebro
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559198-1963
Registreringsdatum
12 mars 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.