Pamero Förvaltning AB
556302-2564Aktiebolagreg. 1987
Kungsbacka, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−12 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Energigatan 5 C, 434 37 Kungsbacka
Postadress
Energigatan 5 C, 434 37 Kungsbacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −18 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −20 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 2 800 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 3 950 tkr | 27 920 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −1 226 tkr | 23 764 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 297 781 tkr | 304 945 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −23 tkr | 62 923 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 134 tkr | 62 945 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −12 tkr | 62 933 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 21 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 21 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 36 | 54 | 133 | 70 | 62 | 50 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 4 | 4 | 2 | 8 | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 420 | 1 156 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 40 | 58 | 137 | 491 | 1 226 | 50 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −40 | −58 | −137 | −470 | −1 226 | −50 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 299 252 | 0 | 4 000 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 28 | 210 | 114 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 28 | 192 | 114 | 298 252 | 0 | 4 000 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −12 | 134 | −23 | 297 781 | −1 226 | 3 950 | 2 800 | −20 | −18 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −64 | – | – | 70 | 100 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −12 | 70 | −23 | 297 781 | −1 156 | 4 050 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 11 | – | – | – |
| Årets resultat | −12 | 70 | −23 | 297 781 | −1 156 | 4 039 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 9 | 13 | 17 | 428 | 0 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 61 669 | 61 669 | 34 650 | 34 650 | 135 | 105 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 61 674 | 61 678 | 34 663 | 34 667 | 563 | 105 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 0 | 17 302 | 236 652 | 113 655 | 108 962 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 284 | 1 297 | 11 070 | 33 693 | 855 | 462 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 289 | 1 297 | 28 372 | 270 345 | 114 510 | 109 424 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 62 963 | 62 975 | 63 035 | 305 012 | 115 073 | 109 530 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 62 825 | 62 754 | 62 825 | 7 044 | 24 800 | 23 761 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 62 813 | 62 825 | 62 803 | 304 825 | 23 644 | 27 800 | – | – | – |
| Eget kapital | 62 933 | 62 945 | 62 923 | 304 945 | 23 764 | 27 920 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 11 | 11 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 30 | 30 | 112 | 66 | 91 310 | 81 610 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 62 963 | 62 975 | 63 035 | 305 012 | 115 073 | 109 530 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 99,8 % | 100 % | 20,7 % | 25,5 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 4 296 % | 4 323 % | 25 307 % | 406 693 % | 125 % | 134 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0 % | 0,1 % | −0 % | 97,7 % | −4,9 % | 14,5 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 250 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 450 tkr | 2 250 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden fusion | 0 | −100 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 2 200 tkr | 2 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 55 000 tkr | 55 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 55 000 tkr | 55 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 20 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −12 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −12 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −70 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 70 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 62 933 tkr | 62 945 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −12 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 6 419 tkr | 6 619 tkr |
| Forslag disposition | 62 813 tkr | 62 825 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 62 813 tkr | 62 825 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 0 |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 64 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 5 tkr | 9 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 20 tkr | 20 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 15 tkr | 11 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | 4 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Pamero Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Energigatan 5 C, 434 37 Kungsbacka
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556302-2564
Registreringsdatum
17 juli 1987
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsbacka, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.