Pamo AB
556754-3060Aktiebolagreg. 2008
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−49 tkr
Soliditet
−28 444 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Drottninggatan 55, 411 07 Göteborg
Postadress
c/o Beets Ab, Drottninggatan 55, 411 07 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva café- och restaurangverksamhet samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 10 643 tkr | 696 tkr | – |
| 2019 | 10 762 tkr | −224 tkr | – |
| 2020 | 5 121 tkr | −646 tkr | −413 tkr |
| 2021 | 1 802 tkr | −784 tkr | −1 197 tkr |
| 2022 | 2 117 tkr | 698 tkr | −531 tkr |
| 2023 | 100 tkr | −67 tkr | −534 tkr |
| 2024 | −2 tkr | 14 tkr | −527 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −49 tkr | −576 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −28 443,9 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | −2 | 100 | 2 117 | 1 802 | 5 121 | 10 762 | 10 643 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 107 | 2 | 656 | 208 | 626 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 105 | 102 | 2 773 | 2 010 | 5 747 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 465 | 432 | 1 432 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 28 | 71 | 136 | 559 | 749 | 1 472 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 3 | 27 | 1 039 | 873 | 3 462 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 15 | 26 | 16 | – | – |
| Rörelsekostnader | 28 | 75 | 162 | 2 078 | 2 080 | 6 382 | – | – |
| Rörelseresultat | −28 | 30 | −60 | 696 | −70 | −635 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 21 | 16 | 6 | 8 | 29 | 23 | – | – |
| Finansiella poster | −21 | −16 | −6 | 3 | −714 | −11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −49 | 14 | −67 | 698 | −784 | −646 | −224 | 696 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 66 | – | 0 | 114 | – | – |
| Resultat före skatt | −49 | 14 | −1 | 698 | −784 | −532 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 8 | 2 | 32 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −49 | 7 | −3 | 666 | −784 | −532 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | 0 | 265 | 87 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 36 | 5 | 916 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 36 | 270 | 1 003 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 6 | 3 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 1 | 108 | 5 | 201 | 371 | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 3 | 12 | 53 | 58 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 | 4 | 120 | 57 | 259 | 371 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 | 4 | 120 | 93 | 529 | 1 374 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −627 | −634 | −631 | −1 297 | −513 | 19 | – | – |
| Fritt eget kapital | −676 | −627 | −634 | −631 | −1 297 | −513 | – | – |
| Eget kapital | −576 | −527 | −534 | −531 | −1 197 | −413 | – | – |
| Långfristiga skulder | 535 | 327 | 262 | 69 | 306 | 484 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 14 | 3 | 493 | 198 | – | – |
| Skatteskulder | 14 | 16 | 33 | 31 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 43 | 205 | 391 | 555 | 1 420 | 1 303 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 | 4 | 120 | 93 | 529 | 1 374 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 1 | 2.98 | 2.08 | 10 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −28 443,9 % | −13 032,3 % | −443,5 % | −569,6 % | −226,3 % | −30,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 5 % | 2 % | 31 % | 10 % | 18 % | 28 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −1 516,7 % | −60,3 % | 32,9 % | −3,9 % | −12,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | −700 % | −67 % | 33 % | −43,5 % | −12,6 % | −2,1 % | 6,5 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −102 % | −95,3 % | 17,5 % | −64,8 % | −52,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,5 % | −1,2 % | 0,5 % | −125,5 % | 65,5 % | 128,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 100 tkr | 710 tkr | 866 tkr | 512 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −49 tkr | 7 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −49 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −7 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 7 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −576 tkr | −527 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −49 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −676 tkr | −627 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −676 tkr | −627 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 135 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 135 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 535 tkr | 327 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 154 | 770 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 160 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 535 tkr | 327 tkr |
| Stallda sakerheter | 900 tkr | 900 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 900 tkr | 900 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Pamo ABHuvudarbetsställe
Drottninggatan 55, 411 07 Göteborg
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556754-3060
Registreringsdatum
26 mars 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.