Påmomangen AB
556441-9256Aktiebolagreg. 1992
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
3 202 tkr
Resultat efter fin. poster
96 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rosenvägen 37 a, 756 52 Uppsala
Postadress
Rosenvägen 37 a, 756 52 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva rederi med köp, drift, försäljning och ombyggnad av fartyg, båtar och marina anläggningar. Marina utbildningar, dykeri, sjöassistans, sjötrafik, turist- anläggningar. Konsult och entreprenadverksamhet inom bygg, svets, fastighets- och hamnrenovering med därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −16 tkr | 45 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −56 tkr | 47 tkr |
| 2020 | 825 tkr | 356 tkr | 439 tkr |
| 2021 | 2 148 tkr | 373 tkr | 812 tkr |
| 2022 | 2 557 tkr | 271 tkr | 1 082 tkr |
| 2023 | 3 291 tkr | 370 tkr | 1 452 tkr |
| 2024 | 3 202 tkr | 96 tkr | 1 548 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39,2 % – branschmedian 63,6 %
Vinstmarginal 3 % – branschmedian 10,1 %
Omsättningstillväxt −2,7 % – branschmedian −0,7 %
Median för 504 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 202 | 3 291 | 2 557 | 2 148 | 825 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 3 202 | 3 291 | 2 557 | 2 148 | 825 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 467 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 55 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 3 106 | 2 921 | 2 286 | 1 775 | 2 | 1 | 16 |
| Rörelsekostnader | 3 106 | 2 921 | 2 286 | 1 775 | 469 | 56 | 16 |
| Rörelseresultat | 96 | 370 | 271 | 373 | 356 | −56 | −16 |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | – | – | – | – | 0 | −1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 96 | 370 | 271 | 373 | 356 | −56 | −16 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 36 | 58 | 0 |
| Resultat före skatt | 96 | 370 | 271 | 373 | 392 | 1 | −16 |
| Årets resultat | 96 | 370 | 271 | 373 | 392 | 1 | −16 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 785 | 2 780 | 2 780 | 2 764 | 2 520 | 2 468 | 2 468 |
| Anläggningstillgångar | 2 785 | 2 780 | 2 780 | 2 764 | 2 520 | 2 468 | 2 468 |
| Kundfordringar | 451 | 451 | 700 | 224 | 185 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 465 | 465 | 714 | 238 | 198 | 13 | 13 |
| Kassa och bank | 704 | 450 | 424 | 612 | 363 | 1 | −0 |
| Omsättningstillgångar | 1 169 | 915 | 1 138 | 850 | 562 | 15 | 13 |
| Summa tillgångar | 3 953 | 3 695 | 3 918 | 3 614 | 3 082 | 2 483 | 2 481 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 352 | 982 | 712 | 339 | −53 | −55 | −39 |
| Fritt eget kapital | 1 448 | 1 352 | 982 | 712 | 339 | −53 | −55 |
| Eget kapital | 1 548 | 1 452 | 1 082 | 812 | 439 | 47 | 45 |
| Långfristiga skulder | 2 420 | 2 420 | 2 420 | 2 420 | 2 420 | 1 279 | 1 279 |
| Leverantörsskulder | 14 | −226 | 438 | 236 | 163 | – | – |
| Skatteskulder | −185 | −92 | −92 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | −15 | −177 | 415 | 382 | 223 | 1 156 | 1 156 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 953 | 3 695 | 3 918 | 3 614 | 3 082 | 2 483 | 2 481 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39,2 % | 39,3 % | 27,6 % | 22,5 % | 14,2 % | 1,9 % | 1,8 % |
| Kassalikviditet | −7 543 % | −516 % | 274 % | 223 % | 252 % | 1 % | 1 % |
| Rörelsemarginal | 3 % | 11,2 % | 10,6 % | 17,4 % | 43,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3 % | 11,2 % | 10,6 % | 17,4 % | 43,1 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −2,7 % | 28,7 % | 19 % | 160,4 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 % | 25,5 % | 25 % | 46 % | 89,4 % | 3 % | −34,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 96 tkr | 370 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 96 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −370 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 370 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 448 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 448 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 785 tkr | 2 780 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 137 tkr | 124 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 2 420 tkr | 2 420 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 18 tkr | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Påmomangen ABHuvudarbetsställe
Rosenvägen 37 a, 756 52 Uppsala
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556441-9256
Registreringsdatum
31 januari 1992
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 50.102 – Icke reguljär sjötrafik över hav och kust av passagerare
- SNI 50.202 – Icke reguljär sjötrafik över hav och kust av gods
- SNI 52.220 – Stödverksamhet avseende sjötransport
Övriga registrerade namn
1 st
- Aqualand – särskilt företagsnamn, registrerat 9 mars 2004. För den del av verksamheten som avser marina utbildningar och turistanläggningar och service därinom.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.