swereg

PANAK Ekonomi & Lön AB

559113-1734Aktiebolagreg. 2017

Redovisning & ekonomi
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Höllviken, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

484 tkr

−46 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−89 tkr

−400 % mot föregående år

Soliditet

66 %

+2,1 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

PANAK Ekonomi & Lön

Effektiv hjälp med redovisning och lönehantering för företag i Skåne. Utbildning i programvaror från Fortnox och Visma.

panak.se

Adresser

Besöksadress

Östra Mellanvägen 7, 236 42 Höllviken

Postadress

Östra Mellanvägen 7, 236 42 Höllviken

Verksamhetsbeskrivning

Konsultverksamhet med inriktning på Löne- och Redovisningstjänster, Personalutbildning inom Lön och Redovisning

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20191 018 tkr366 tkr500 tkr
2020914 tkr259 tkr653 tkr
2021876 tkr128 tkr705 tkr
2022971 tkr150 tkr451 tkr
20231 006 tkr185 tkr572 tkr
2024889 tkr30 tkr656 tkr
2025484 tkr−89 tkr657 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 66,3 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal −18,3 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt −45,6 % – branschmedian 1,5 %

Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning4848891 0069718769141 018
Övriga rörelseintäkter0024–––
Rörelseintäkter4848891 0089758769141 018
Råvaror och förnödenheter1010339191224
Övriga externa kostnader64149149151999991
Personalkostnader453646601560552544536
Av- och nedskrivningar7878787878––
Rörelsekostnader605883829828748654651
Rörelseresultat−1226179148128259366
Ränteintäkter och liknande3324621––
Finansiella poster332462−0––
Resultat efter finansiella poster−8930185150128259366
Bokslutsdispositioner9281−32−41−60−65−92
Resultat före skatt311115310968194274
Skatt på årets resultat3263323154261
Årets resultat0851208653152213

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar078155233311––
Finansiella anläggningstillgångar46846830024020013367
Anläggningstillgångar46854645547351113367
Kundfordringar181532214255114
Kortfristiga fordringar304517173124117178
Kassa och bank753815728555652902722
Omsättningstillgångar7848598996287761 019900
Summa tillgångar1 2521 4051 3541 1011 2871 152967
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat606522401315603450237
Fritt eget kapital607606522401655603450
Eget kapital657656572451705653500
Obeskattade reserver218310392360319259194
Leverantörsskulder2020501
Skatteskulder192629−27038106
Kortfristiga skulder377438391289263241272
Summa eget kapital och skulder1 2521 4051 3541 1011 2871 152967

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Föreslagen utdelning (tkr)000–340––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet66,3 %64,3 %65,2 %67 %74,5 %74,5 %67,7 %
Kassalikviditet208 %196 %230 %217 %296 %424 %330 %
Rörelsemarginal−25,1 %0,7 %17,8 %15,2 %14,6 %28,3 %36 %
Vinstmarginal−18,3 %3,3 %18,4 %15,5 %14,6 %28,3 %36 %
Omsättningstillväxt−45,6 %−11,7 %3,6 %10,9 %−4,1 %−10,2 %–
Avkastning på eget kapital0 %12,9 %21 %19,1 %7,5 %23,3 %42,7 %
Omsättning per anställd–––––––
Övriga poster i årsredovisningen (21)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar00
Andra langfristiga vardepappersinnehav468 tkr468 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden468 tkr468 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop–168 tkr
Arets resultat eget kapital26485 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat26485 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−85 tkr−120 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning85 tkr120 tkr
Forandring overavskrivningar022 tkr
Forandring periodiseringsfond92 tkr60 tkr
Forslag disposition607 tkr606 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning607 tkr606 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter–0
Inventarier verktyg installationer078 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden388 tkr388 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar388 tkr311 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar78 tkr78 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga12 tkr30 tkr
Ovriga kortfristiga skulder24 tkr75 tkr
Periodiseringsfonder218 tkr310 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter332 tkr338 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 okt. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –

  • PANAK Ekonomi & Lön ABHuvudarbetsställe

    Östra Mellanvägen 7, 236 42 Höllviken

    Redovisning & ekonomi

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559113-1734

Registreringsdatum

23 maj 2017

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Vellinge, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Redovisning & ekonomi

  • SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
  • SNI 85.594 – Personalutbildning

Övriga registrerade namn

2 st

  • Reproduced in Sweden – särskilt företagsnamn, registrerat 3 februari 2021. För den del av verksamheten som avser redovisning.
  • Axta Södertälje – särskilt företagsnamn, registrerat 3 februari 2021. För den del av verksamheten som avser lönetjänster.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler