Pang Måleri AB
559232-2357Aktiebolagreg. 2019
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−9 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sollentunavägen 156, 191 48 Sollentuna
Postadress
c/o Andreas Gurfeldt, Sollentunavägen 156, 191 48 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva måleri- och byggnadsverksamhet, handel och förvaltning av lös och fast egendom såsom andelar i dotter- och intressebolag, fastigheter och övriga värdepapper, uthyrning av byggmaskiner, transportfordon och personal, samt bedriva förenlig verksamhet i samtliga rörelsegrenar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 330 tkr | 3 tkr | 176 tkr |
| 2021 | 533 tkr | 75 tkr | 235 tkr |
| 2022 | 21 tkr | −33 tkr | 42 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −16 tkr | 66 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −4 tkr | 62 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −9 tkr | 52 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 21 | 533 | 330 | – |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | 21 | 533 | 330 | – |
| Övriga externa kostnader | 9 | 4 | 16 | 54 | 252 | 188 | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 113 | 105 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 93 | 33 | – |
| Rörelsekostnader | 9 | 4 | 16 | 54 | 458 | 327 | – |
| Rörelseresultat | −9 | −4 | −16 | −33 | 75 | 3 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −4 | −16 | −33 | 75 | 3 | – |
| Resultat före skatt | −9 | −4 | −16 | −33 | 75 | 3 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 16 | 1 | – |
| Årets resultat | −9 | −4 | −16 | −33 | 59 | 3 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 13 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 80 | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 93 | – |
| Kundfordringar | 12 | 12 | 0 | 0 | 141 | 58 | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 13 | 12 | 12 | 141 | 58 | – |
| Kassa och bank | 40 | 49 | 55 | 47 | 136 | 49 | – |
| Omsättningstillgångar | 52 | 62 | 66 | 58 | 277 | 107 | – |
| Summa tillgångar | 52 | 62 | 66 | 58 | 277 | 201 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 12 | 16 | 32 | 25 | 126 | 123 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 | 12 | 16 | −8 | 185 | 126 | – |
| Eget kapital | 52 | 62 | 66 | 42 | 235 | 176 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | 4 | 12 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 16 | 16 | 1 | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 17 | 42 | 25 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 52 | 62 | 66 | 58 | 277 | 201 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 99,7 % | 99,6 % | 71,7 % | 84,8 % | 87,6 % | – |
| Kassalikviditet | – | 32 613 % | 28 105 % | 353 % | 659 % | 431 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | −158,8 % | 14 % | 1 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | −158,8 % | 14 % | 1 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −96,1 % | 61,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −18,2 % | −7 % | −23,8 % | −79,1 % | 25,2 % | 1,5 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 21 tkr | 267 tkr | 165 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −9 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −9 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 21 |
| Forandring eget kapital totalt | 52 tkr | 62 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −9 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 21 |
| Forslag disposition | 2 tkr | 12 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 tkr | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 839 | 829 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 190 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 16 dec. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Pang Måleri ABHuvudarbetsställe
Sollentunavägen 156, 191 48 Sollentuna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559232-2357
Registreringsdatum
16 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.